Přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití, proti majetku


1. Životní situace (název)

Přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití, proti majetku

2. Základní informace k životní situaci

Jedná se o přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití, proti majetku, definované zákonem č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích (dále jen „zákon“). Nejčastěji řešeným přestupkem z přestupků proti veřejnému pořádku je neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci a porušení nočního klidu. Mezi přestupky proti občanskému soužití podle § 7 odst. 1 až 3 zákona patří – ublížení na cti, ublížení na zdraví, úmyslné narušení občanského soužití vyhrožováním újmou na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním. Přestupky se projednávají z úřední povinnosti. Výjimkou jsou přestupky ublížení na zdraví nebo narušení občanského soužití spáchané mezi osobami blízkými nebo přestupky ublížení na cti, kdy řízení lze zahájit a v již zahájením řízení pokračovat pouze se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku. Z přestupků proti majetku je nejčastěji řešeno úmyslné způsobení škody na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem a poškozením cizí věci. Zařadit zde můžeme také úmyslné neoprávněné užívání cizího majetku nebo přisvojení si cizí věci nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby.

3. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Oznámení přestupku podává osoba postižená spácháním přestupku, může tak učinit i kterákoli osoba, která se stala svědkem přestupku.

4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Oznámit přestupek na Policii ČR nebo MěP Třinec může mimo osobu postiženou spácháním přestupku také osoba, která se stala svědkem přestupku. Policie ČR nebo MěP Třinec učiní ve věci potřebné kroky (zjistí osobu podezřelou ze spáchání přestupku, svědky, případně zajistí jejich výslech) a poté přestupek postoupí Magistrátu města Třince. Oznámení přestupku lze sepsat přímo i na přestupkovém oddělení zdejšího úřadu.

5. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

V případě spáchání přestupku učinit ihned oznámení na nejbližší služebně Policie ČR, MěP nebo příslušnému obecnímu úřadu.

Informace ze strany oznamovatele musí být o tom, co, kdy, kde a jak se stalo, kdo byl pachatelem (pokud jej oznamovatel zná nebo dokáže blíže určit) a kdo svědkem předmětné události.

6. Na které instituci životní situaci řešit

Na kterékoliv služebně Policie ČR, MěP nebo na městském (obecním) úřadě podle místa, kde došlo ke spáchání přestupku.

7. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Jméno: Mgr. Ewa Sniegonová, kancelář: č. 310b Tel: 558 306 160
E-mail: ewa.sniegonova@trinecko.cz

Jméno: Mgr. Denisa Urbancová Rusnoková kancelář: č. 364 Tel: 558 306 149
E-mail: denisa.urbancova@trinecko.cz

Jméno: Ing.Denisa Rathouská, kancelář: č. 361, Tel: 558 306 139
E-mail: denisa.rathouska@trinecko.cz

Jméno: Bc. Katrin Beilnerová , kancelář: č. 362, Tel: 558 306 137

E- mail: katrin.beilnerova@trinecko.cz

Jméno: Mgr. Agata Machová, kancelář: č. 362 Tel: 558 306 140

E-mail:agata.machova@trinecko.cz

Jméno: Bc. Marcela Kantorová, kancelář: č. 363, Tel: 558 306 138
E-mail: marcela.kantorova@trinecko.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 17:00

8. Jaké doklady je nutné mít sebou

  • Občanský průkaz

9. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Předepsané formuláře nejsou stanoveny

10. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Bez poplatku.

11. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Přestupek lze projednat, pokud od jeho spáchání neuplynul 1 rok. Řízení se zahajuje bezodkladně, nejpozději do 60 dnů. Na vydání rozhodnutí je lhůta 30 - 60 dnů, případně i delší.

12. Kteří jsou další účastnici (dotčeni) řešení životní situace

V řízení o přestupku je účastníkem řízení:

  • obviněný z přestupku,
  • poškozený, pokud jde projednávání náhrady majetkové škody způsobené přestupkem,
  • vlastník věci, která může být zabrána nebo byla zabrána, v části týkající se zabrání věci.

Je-li obviněným z přestupku mladistvý, vyrozumí správní orgán o nařízeném ústním jednání též zákonného zástupce mladistvého a orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí; jim se také rozhodnutí o přestupku oznamuje.

Osoba přímo postižená spácháním přestupku má v řízení, k jehož zahájení nebo pokračování dala souhlas, právo na vyrozumění o zahájení řízení, právo navrhovat důkazy a činit jiné návrhy po celou dobu řízení, právo na poskytnutí informací o řízení potřebných ke zpětvzetí souhlasu, právo vyjádřit v řízení své stanovisko, právo nahlížet do spisu, právo účastnit se ústního jednání a být přítomna při všech úkonech v řízení, právo vyjádřit se před vydáním rozhodnutí k jeho podkladům a právo na oznámení rozhodnutí.

V případě fyzického napadení, kdy napadená osoba nesouhlasí s rozhodnutím policie (jež vyhodnotí čin pouze jako přestupek a ne jako trestný čin ublížení na zdraví) a žádá o prošetření tohoto rozhodnutí, musí se obrátit na Okresní státní zastupitelství ve Frýdku-Místku, Na Poříčí 3206.

Každý účastník řízení si může zvolit zmocněnce pro zastupování. Účastník řízení má právo na konzultace s osobou, která mu podle občanského zákoníku může jako podpůrce napomáhat při rozhodování. "Smlouvu o nápomoci" musí schválit soud, účinnost nastává dnem, kdy ji soud schválí.

13. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Dostavit se na výzvu či předvolání, které je doručeno do vlastních rukou. Podat nezbytné vysvětlení k prověření oznámení, uplatnit své připomínky a návrhy.

14. Elektronická služba, kterou lze využít

Elektronická podatelna: epodatelna@trinecko.cz

ID datové schránky: 4anbqsj

15. Podle kterého právního předpisu se postupuje

Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích

16. Jaké jsou související předpisy

Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "správní řád"), vyhláška
č. 520/2005 Sb., o rozsahu hotových výdajů a ušlého výdělku, které správní orgán hradí jiným osobám, a o výši paušální částky nákladů řízení

17. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí o přestupku lze podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení jeho písemného vyhotovení. Odvolání se podává prostřednictvím Magistrátu města Třince ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě, který o odvolání rozhoduje. Odvolání musí obsahovat veškeré náležitosti uvedené v § 37 odst. 2 správního řádu (jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 3 správního řádu). Z podaného odvolání musí být patrno, kdo ho činí (fyzická osoba uvede své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování; právnická osoba uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační údaj osoby nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování), označení správního orgánu, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy.

Odvolání se podává s potřebným počtem stejnopisů tak, aby jeden stejnopis zůstal správnímu orgánu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Nepodá-li účastník potřebný počet stejnopisů, vyhotoví je správní orgán na náklady účastníka. Včas podané a přípustné odvolání má odkladný účinek.

18. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Podle § 62 odst. 1 správního řádu může správní orgán rozhodnutím uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč tomu, kdo v řízení závažně ztěžuje jeho postup tím, že se bez omluvy nedostaví ke správnímu orgánu, navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek, nebo neuposlechne pokynu úřední osoby.

Pořádkovou pokutu podle odstavce 1 lze uložit i tomu, kdo učiní hrubě urážlivé podání.

Podle § 62 odst. 3 správního řádu při stanovení výše pořádkové pokuty dbá správní orgán, aby nebyla v hrubém nepoměru k závažnosti následku, a k významu předmětu řízení; pokutu lze uložit opakovaně.

Dle ustanovení § 63 odst. 1 správního řádu může správní orgán toho, kdo hrubě ruší pořádek, také vykázat z místa jednání, je-li vykázán účastník řízení, může se jednat v jeho nepřítomnosti.

Za přestupek lze uložit správní trest napomenutí, pokuty, zákazu činnosti, propadnutí věci nebo náhradní hodnoty, zveřejnění rozhodnutí o přestupku.

19. Nejčastější dotazy

    1. Kde mohu oznámit přestupek?
      Na Policii ČR, MěP, u správního orgánu projednávajícího přestupky-příslušnost tohoto orgánu se řídí zpravidla místem spáchání přestupku.
    2. Musím být přítomen u přestupkového jednání?
      Povinnost účastnit se jednání je dána postavením osoby v řízení. Pokud občan obdrží písemné předvolání s poučením, je nutno se řídit obsahem poučení, kde jsou vypsány povinnosti adresáta. K jednání jsou povinny se dostavit osoby, které správní orgán předvolá - účastník řízení, svědek události, popř. další osoby (např. zákonný zástupce, tlumočník, znalec apod.)
    3. Jak je to v případě přestupků mezi osobami blízkými?
      V případě ublížení na zdraví, vyhrožování újmou na zdraví, nepravdivého obvinění z přestupku, schválnosti, jiného hrubého jednání, krádeže, zpronevěry, podvodu, zničením nebo poškozením věci, neoprávněného užívání cizího majetku, přisvojení si věci nálezem, ukrytí či užívání věci získané přestupkem spáchaným jinou osobou, lze řízení o přestupku spáchaném mezi osobami blízkými zahájit a v již zahájeném řízení pokračovat pouze se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku.
    4. Dozvím se, jak bylo ve věci rozhodnuto?
      Rozhodnutí o přestupku se oznamuje pouze účastníkům řízení - viz bod č. 12, svědek není účastníkem řízení a rozhodnutí mu není oznámeno - doručeno.

      20. Další informace

      V Třinci se občané mohou obrátit na:

      Odbor právní, přestupkové oddělení, Jablunkovská 160, třetí podlaží, číslo dveří 310b, 361 - 364.
      Adresa pro doručování: Magistrát města Třince, odbor právní, Jablunkovská 160, 739 61 Třinec.

      21. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

      webové stránky www.portal.gov.cz

      22. Související životní situace a návody, jak je řešit

      Přestupky proti občanskému soužití a proti majetku projednávané se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku. Řešením je učinit oznámení na Policii ČR, městské policii nebo přímo u správního orgánu.

      23. Za správnost popisu odpovídá útvar

      Magistrát města Třince, odbor právní, přestupkové oddělení

      24. Kontaktní osoba

      Jméno: Mgr. Ewa Sniegonová, telefon: 558 306 160
      Funkce: vedoucí přestupkového oddělení

      25. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

      01.01.2022

      26. Popis byl naposledy aktualizován

      06.11.2023

      27. Datum konce platnosti popisu

      Není stanoven.

      28. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

      Nejsou.

      Zodpovídá: admin webhouse
      Vytvořeno / změněno: 29.11.2017 / 29.11.2017 | Zveřejnit od: 29.11.2017

      Zařazenopo 06.11.2023 09:11:00
      ZdrojTřinec
      Origináltrinecko.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=17089&id=1159

      Zobrazit sloupec 

      Kalkulačka - Výpočet

      Výpočet čisté mzdy

      Důchodová kalkulačka

      Přídavky na dítě

      Příspěvek na bydlení

      Rodičovský příspěvek

      Životní minimum

      Hypoteční kalkulačka

      Povinné ručení

      Banky a Bankomaty

      Úrokové sazby, Hypotéky

      Směnárny - Euro, Dolar

      Práce - Volná místa

      Úřad práce, Mzda, Platy

      Dávky a příspěvky

      Nemocenská, Porodné

      Podpora v nezaměstnanosti

      Důchody

      Investice

      Burza - ČEZ

      Dluhopisy, Podílové fondy

      Ekonomika - HDP, Mzdy

      Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

      Drahé kovy

      Zlato, Investiční zlato, Stříbro

      Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

      Podnikání

      Města a obce, PSČ

      Katastr nemovitostí

      Katastrální úřady

      Ochranné známky

      Občanský zákoník

      Zákoník práce

      Stavební zákon

      Daně, formuláře

      Další odkazy

      Auto - Cena, Spolehlivost

      Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

      Finanční katalog

      Volby, Mapa webu

      English version

      Czech currency

      Prague stock exchange


      Ochrana dat, Cookies

      Vyloučení odpovědnosti

      Copyright © 2000 - 2025

      Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.