V žebříčku "Global Retirement Index 2023" společnosti Natixis se Německo letos vrátilo do první desítky zemí s nejlepší kvalitou života pro důchodce. Česko naopak z top ten vypadlo. Rozhodujícími faktory byly nárůsty v kategoriích materiálního blahobytu a financí. Hodnoceno bylo celkem 44 zemí. Celkový obraz se zlepšil. V mnoha případech však lidé zůstávají pesimističtí. Kde je tedy ráj důchodců?
Poprvé po 10 letech se životní podmínky důchodců oproti předchozímu roku zlepšily téměř ve všech průmyslových zemích. Vyplývá to z nového "Globálního důchodového indexu" (Global Retirement Index, GRI) společnosti Natixis Investment Managers S.A. Index byl stanoven již podvanácté. Je součástí výroční zprávy o celosvětovém vývoji životní úrovně v důchodovém věku. Letošní zpráva byla sestavena v březnu a dubnu ve spolupráci se společností Coredata Research Ltd.
Celkem 18 ukazatelů výkonnosti pod drobnohledem
GRI posuzuje celkem 44 zemí, včetně ekonomik Mezinárodního měnového fondu (MMF) a členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V úvahu byly vzaty také země BRICS – Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Studie zkoumala, kdo je schopen nejlépe zajistit kvalitu života ve stáří z hlediska finančně-politických, ekonomických, demografických a environmentálních faktorů. Analytici hodnotili země podle 18 indikátorů výkonnosti, které jsou rozděleny do čtyř kategorií: zdraví, kvalita života, materiální blahobyt a finance. Byly použity údaje z různých zdrojů, včetně údajů Světové banky. Autoři studie vypočítali střední hodnotu v každé kategorii a zkombinovali je pro celkové hodnocení.
Výsledky 2023
V letošním hodnocení obhájilo loňské prvenství Norsko. Druhé až čtvrté místo zůstalo rovněž beze změny: Švýcarsko, Island a Irsko. Na páté a šesté místo se posunulo Lucembursko a Nizozemsko. Naopak Austrálie a Nový Zéland klesly na sedmé, resp. osmé místo.
Poté, co se Německo loni muselo rozloučit s první desítkou, poskočilo nyní zpět do top ten žebříčku z jedenáctého hned o 2 příčky na deváté místo. Přispělo k tomu především zlepšení výsledků v kategorii financí, kde bylo nyní dosaženo 64 % (2022: 55 %, 2013. 61 %). Země se zlepšila také v oblasti materiálního blahobytu a nyní dosahuje 77 % (v roce 2022: 71 %; v roce 2013: 82 %). V segmentu zdraví naopak mírně klesla na 86 % (2022: 87 %; 2013: 89 %). Index kvality života stagnoval na 80 % (2013: 85 %). Celkové skóre nyní činí 76 %, což je pokles oproti 72 % v roce 2022 a 78 % v roce 2021. Dánsko si naopak pohoršilo o jednu příčku na desáté místo.
Česká republika letos vypadla z první desítky. V kategorii financí si pohoršila až na 23. příčku (loni 15), v kategorii materiálního blahobytu letos obsadila 4. místo (loni jednička), v oblasti zdraví mezi pětadvacítkou nejlepších nefigurovala a u kvality zdraví byla hodnocena na 25. místě (loni 24). Ve všech ohledech si tedy pohoršila a celkově se umístila na 18. místě se skóre 72 % (loni 10. místo; 73 %). I tak však figurovalo Česko v žebříčku nejlepších zemí pro důchodce ze všech států CEE jediné (odhlédneme-li od Slovinska na 15. místě).
Celý report lze stáhnout ZDE.
Zařazeno | st 08.11.2023 17:11:00 |
---|---|
Zdroj | O Pojištění.cz |
Originál | opojisteni.cz/zahranici/ktere-zeme-poskytuji-nejvyssi-kvalitu-pro-zivot-penzistu/c:25883/ |