16.12.2023 / 22:42 | Aktualizováno: 13.01.2024 / 18:21
U příležitosti Dne lidských práv uspořádala velvyslankyně České republiky v Brazílii, Pavla Havrlíková, v pátek 15. prosince 2023 pracovní snídani s tématikou práv žen. Hostem ssetkání byla Vanessa Dolce de Faria, vysoká představitelka pro genderové záležitosti Brazílie.
Dalšími pozvanými hosty byly velvyslankyně cizích misí akreditovaných pro Brazílii.
V úvodu snídaně česká velvyslankyně připomněla 10. prosinec jako Den lidských práv, poukázala na význam tradice lidsko-právního dialogu s místo lidskoprávní dimenze v české zahraniční politice. Informovala rovněž o postavení odboru lidských práv v struktuře Ministerstva zahraničních věcí Česka a začlenění transformační politiky, stejně jako a transformačních projektech, které byly v minulých letech českými diplomatickými misemi realizovány v Brazílii
Post vysoké představitelky pro genderové záležitosti byl v Brazílii zřízen v březnu letošního roku, Vanessa Dolce de Faria se funkce ujala až v srpnu. Úlohou vysoké představitelky je jednak reprezentace Brazílie na mezinárodních fórech a rozvíjení mezinárodní spolupráce, v domácí dimenzi pak ukotvení tématu v rámci rezortu Ministerstva zahraaničních věcí, ale i meziministerský dialog a dialog s občanskou společností.
V brazilských podmínkách je otázku genderu, resp. genderovou (ne)rovnost vnímat v kontextu celé řady dalších témat jako diverzita v širším měřítku, geografická dimenze, barva pleti, resp. rasová diskriminace a ekonomická a sociální nerovnost.
Velkého pokroku dosáhla Brazílie v posledním desetiletí na poli právního rámce, výzvou však zůstává praktická implementace tj. přijímání a implementace veřejných politik, které by genderovou rovnost zajistily i v praxi. Přetrvává také genderová a rasová nerovnost z ekonomického hlediska – i přes implementaci politik boje proti chudobě tvoří ženy většinu brazilské populace s nízkými příjmy, příjmy žen černé pleti jsou pak ještě o 44 % nižší než přijmy žen bílé pleti.
Od roku 1932 mají například ženy volební právo, ale podzastoupení žen v Národním kongresu vedlo k přijetí povinných kvót v roce 1997, na jejichž základě musí politické strany a koalice mít minimálně 30 % kandidátů od každého pohlaví. Přesto je procento žen v zákonodárném sboru nejnižší v celé Latinské Americe (18 %)
Poměrně velká část diskuse byla věnována postavení žen v brazilské diplomacii, což je v současné době jedna z velkých výzev zahraniční služby Brazílie. Ženy tvoří 23 % z celkového počtu diplomatů, negativní je však skutečnost, že toto procento zůstává dlouhodobě konstantní, resp. roste velmi pomalu.
Vanessa Dolce de Faria je kariérní diplomatkou, v roce 1999 absolvovala Instituto Rio Branco (diplomatická akademie), v zahraniční působila na brazilských velvyslanectvích v Buenos Aires, Asuncionu a Barceloně. Byla ředitelkou kabinetu výkonného sekretáře ministra pro plánování a rozpočet (2004-2005), ředitelkou kabinetu generálního tajemníka Úřadu vlády (2013-2015), speciální poradkyní Úřadu vlády (2015-2016) a šéfkou divize pro lusofonní Afriku (2016-2019).
https://www.diplomaciabusiness.com/embaixadoras-participam-de-cafe-da-manha-com-a-ministra-vanessa-dolce-de-faria/
Zařazeno | so 13.01.2024 18:01:00 |
---|---|
Zdroj | MZv ČR Brasilia |
Originál | mzv.gov.cz/brasilia/cz/aktuality/pracovni_snidane_na_velvyslanectvi_u.html |