Rozvoj vodíkového hospodářství v Polsku

Rozvoj vodíkového hospodářství v Polsku

22.02.2024 / 13:11 | Aktualizováno: 22.02.2024 / 13:25

Vodík je palivem budoucnosti. Polsko je v současné době 3. největším výrobcem vodíku v Evropě a 5. největším na světě a může sehrát významnou roli v evropské vodíkové revoluci. Silnou stránkou Polska je dobře rozvinutá plynárenská přepravní síť. Vodík může být důležitým řešením při dekarbonizaci průmyslu, dopravy a energetiky. Polské firmy již realizují vodíkové projekty. Vodíkové hospodářství zažije progresivní rozmach v letech 2025-2030. České firmy se mohou různými způsoby zapojit do budování vodíkové infrastruktury v Polsku.

Celosvětová produkce vodíku v současné době je 115 milionů tun. Téměř veškerá produkce pochází z fosilních paliv - zemní plyn, uhlí, metan. Pouze asi 1 % tvoří zelený vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Největšími producenty vodíku jsou nyní Čína (30 mil. tun), USA (10 mil. tun), Německo (2,5 mil. tun), Nizozemsko (1,5 mil. tun) a Polsko (1,3 mil. tun). Polsko vyrábí především tzv. šedý vodík chemickým štěpením ze zemního plynu nebo v rámci rafinace ropy. Při výrobě však vzniká a zároveň je vypouštěno do ovzduší velké množství CO2. Na 1 kg vyrobeného šedého vodíku jej vzniká přes 5 kg. Největšími výrobci jsou polské společnosti Orlen a Grupa Azoty.

Díky rozvoji sektoru OZE se očekává zvýšení podílu výroby tzv. zeleného vodíku. Ten se vyrábí elektrolýzou vody za použití obnovitelné elektrické energie. Zelený vodík by měl Polsku pomoci dekarbonizovat průmysl, dopravu i energetiku. Výstavba tohoto nového odvětví ekonomiky jde prozatím pomalu, ale má slibné vyhlídky. Polsko jako první země v regionu vypracovala v roce 2021 národní vodíkovou strategii do roku 2030 s výhledem do roku 2040. Podle předpokladů mají investiční výdaje do roku 2030 činit 11 mld. PLN, přičemž 9 mld. PLN má být vynaloženo na zařízení na výrobu nízkoemisního a bezemisního vodíku.

Největšími spotřebiteli vodíku v Polsku jsou rafinérský a chemický průmysl (výroba dusíkatých hnojiv). Poptávka po zeleném vodíku z OZE může v roce 2030 dosáhnout až 200 tisíc tun. K tomu budou potřeba investice do fotovoltaiky a větrné energie na pevnině v řádu desítek miliard PLN. Zelený vodík by měl postupně nahradit v současnosti používaný šedý vodík v chemickém a rafinérském průmyslu. Druhou oblastí pro využití vodíku je dálkové vytápění, kde nahradí fosilní paliva, uhlí nebo zemní plyn. Třetí oblastí je doprava (silniční, železniční, námořní i letecká).

Polské společnosti již realizují vodíkové projekty. Polsat Plus a ZE PAK Group například spustily v roce 2023 první dvě veřejně přístupné vodíkové čerpací stanice pro osobní auta a autobusy ve Varšavě (září) a Rybniku (říjen). Společnost Orlen letos otevře veřejně přístupnou vodíkovou čerpací stanici v Poznani a v Katovicích. Do roku 2030 chce mít Orlen v Polsku ve své síti více než 50 vodíkových čerpacích stanic a více než 100 ve střední Evropě. Orlen má ambici stát se lídrem v zavádění vodíkové mobility ve střední Evropě a aktivně podporovat dekarbonizaci dopravy.

Orlen realizuje řadu vodíkových projektů. Do roku 2030 chce investovat více než 7 mld. PLN do vývoje nízkoemisních a bezemisních vodíkových technologií a instalovat cca 0,5 GW nové kapacity na výrobu zeleného vodíku. Orlen spustil svůj první vodíkový hub v roce 2021 v Trzebinii v jižním Polsku. Vodík zde vyráběný na bázi biometanu má nízké emise. V současné době je to jediný takový zdroj výroby vodíku pro automobilový průmysl. Další vodíkový hub Orlenu se nachází ve Wloclawku ve středním Polsku. Zde se brzy začne vyrábět zelený vodík s využitím v dopravě a průmyslu. V roce 2025 má být spuštěno vodíkové centrum Orlenu v Plocku ve středním Polsku.

Evropská komise v uplynulých dnech schválila maximální veřejnou podporu společnosti Polenergia pro projekt H2Silesia ve výši 142,77 mil. EUR. Projekt zahrnuje výstavbu zařízení na výrobu zeleného vodíku o výkonu 105 MW pro potřeby těžkého průmyslu a dopravy s nulovými emisemi v Horním Slezsku. Plánovaná instalace bude schopna vyrobit cca 13 tisíc tun vodíku ročně. Zařízení zahrnuje elektrolyzér, chladicí systém, elektrickou rozvodnu, úpravnu vody, systém odkysličování a sušení, kompresory a skladování vodíku.

Společnost Gaz-System, provozovatel polské plynárenské přepravní soustavy, oznámila na konci ledna 2024, že podepsala s provozovateli plynárenských přepravních soustav Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Německa dohodu o vypracování předběžné studie proveditelnosti projektu Seversko-baltského vodíkového koridoru. Jeho cílem je posílit energetickou bezpečnost regionu a snížit závislost na dovážených fosilních palivech. Kromě toho se očekává, že bude hrát důležitou roli při dekarbonizaci společnosti a energeticky náročných průmyslových odvětví nacházejících se podél koridoru.

Společnost Gaz-System také pokračuje ve výzkumných pracích na využití stávající plynárenské infrastruktury pro přepravu metanu s příměsí vodíku (až 10 procent). Společnost jedná s budoucími výrobci a příjemci zeleného vodíku, aby vypracovala podrobnosti spolupráce na potenciálních investičních projektech.

Vývojem vodíkových technologií se zabývají i polské univerzity. Společnost HiPower Energy například uzavřela na počátku ledna 2024 s vědci z Vratislavské univerzity investiční dohodu o vývoji technologie pro skladování a přepravu vodíku.

Rozmach vodíkové ekonomiky v Polsku je příležitostí pro české subjekty. České firmy a výzkumné instituce se mohou zapojit do výzkumu a vývoje vodíkových technologií. Reálné šance existují také při zapojení do dodavatelského řetězce pro výstavbu vodíkových čerpacích stanic nebo pro výstavbu zařízení na výrobu, přepravu či skladování zeleného vodíku. Prvním krokem pro české firmy by mělo být navázání kontaktu se shora uvedenými polskými společnostmi, které v této branži již působí.

Zpracoval: Jaroslav Remeš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě



Zařazenočt 22.02.2024 13:02:00
ZdrojMZv ČR Varšava
Originálmzv.gov.cz/warsaw/cz/obchod_a_ekonomika/novinky_aktivity/rozvoj_vodikoveho_hospodarstvi_v_polsku.htm...

Související témata

Polsko

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.