Mezinárodní agentura pro energii zvýšila odhad růstu poptávky po ropě

Celosvětová poptávka po ropě se v letošním roce bude nadále zvyšovat, avšak pomaleji než loni. Hlavním důvodem je hospodářský útlum v některých zemích a také pozvolný návrat k normálu po turbulentním období vyvolaném pandemií covidu-19. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta kvůli pokračujícím útokům na lodě v Rudém moři ale zároveň proti zprávě z minulého měsíce zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok.

Agentura očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,3 milionu barelů denně, což je o celý milion méně, než činil přírůstek poptávky za loňský rok. Zároveň je to ale o 110.000 barelů denně více, než IEA předpovídala ve své únorové zprávě. Celkově by se tak na světový trh mělo v letošním roce dostávat 102,9 milionu barelů ropy denně, o 800.000 barelů denně více než loni.

Na obchod s ropou mají i nadále vliv útoky povstaleckých Húsíů u pobřeží Jemenu, které narušují lodní dopravu v Rudém moři. Tato trasa je klíčová pro obchod mezi Asií a Evropou. Kvůli útokům, které podle Húsíů souvisejí s válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, jsou lodě často nuceny Rudému moři se vyhýbat a volit delší a hlavně dražší trasu kolem jižního cípu Afriky.

"(Růst) se po extrémní volatilitě z let pandemie vrací ke svému historickému trendu," uvedla agentura, která sídlí v Paříži a která působí jako poradce v otázkách energetiky pro země sdružené v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). "Zpomalení růstu globální ekonomiky působí na spotřebu ropy jako další brzda, stejně jako zlepšení efektivity vozidel a rozšiřování vozového parku elektromobilů," dodává IEA.

Centrální banky velkých zemí na Západě už nějakou dobu signalizují, že se blíží éra uvolňování měnové politiky. Nižší úrokové sazby, a tedy i levnější peníze, by globální ekonomiku teoreticky měly podpořit. Důvodem k obavám je ale podle agentury vývoj čínské ekonomiky, který je proti očekávání slabší.

Agentura také uvedla, že ropa uskladněná na lodích dosáhla druhého nejvyššího objemu od vrcholu z doby pandemie. Zásoby ropy na pevnině pak sedmý měsíc v řadě klesly a jsou teď nejnižší minimálně od roku 2016.

Výhled poptávky po ropě, který prezentuje IEA, zaostává za výhledem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta totiž příznivěji hodnotí výhled globální ekonomiky. Očekávaný růst poptávky po ropě, s kterým na letošní rok počítá OPEC, je skoro o milion barelů denně vyšší.


Zařazenočt 14.03.2024 11:03:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/5814098/mezinarodni-agentura-pro-energii-zvysila-odhad-rustu-poptavky-po-rop...
KategorieKomodity, Ekonomika
AutorČTK

Související témata

Poptávka | Ropa brent | Agentura fitch | Ropa | Zájezdy | Cena ropy | Komodity

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.