Jak danit příjmy z nákupu participací v crowdfundingu?

Crowdfundingové platformy a jejich klienti se nás ptají, jaké jsou daňové aspekty u nabízených či zakoupených participací. Připravili jsme tedy malé shrnutí této daňové problematiky.

Stejně jako řada dalších příjmů, je třeba danit i příjmy plynoucí z investovaných prostředků do platformami nabízených investic do podílů na úvěrech či částí pohledávek.

Příjmy v podobě výnosů z investic nebo případných jiných příjmů ze zainvestovaných prostředků je třeba zdanit, a to v závislosti na způsobu investování do projektů. V případě nákupů participací se například bude jednat o ostatní příjmy ve smyslu § 10 Zákona o dani z příjmu (dále také jako „ZDP“), v případě jiného nastavení se však může jednat o příjmy z kapitálového majetku.

Vždy je třeba respektovat časové období, tj. do příslušných ročních příjmů je třeba uvést pouze ty výnosy, které byly od počátku ledna do konce prosince příjmem daného poplatníka. Je možné zohlednění souvisejících výdajů. Výdaje lze v daném roce vždy uplatnit do výše příjmů, ostatní lze „převést“ do dalších let.

Kam se příjmy a výdaje uvádí?

Opětovně bude záviset na typu vztahu, na základě kterého investor do projektu investuje. Například v případě nákupů participací se příjmy a výdaje se uvádí do Přílohy 2 daňového přiznání „Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)“. V souladu s „Pokyny k výpočtu dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)“ se poté označí druh příjmů („F“), vyspecifikují se příjmy a do tabulky se uvedou konkrétní výše příjmů a výdajů.

Kdo je povinen daňové přiznání podávat?

V souladu s § 38g odst. 1 ZDP musí daňové přiznání podat poplatník, jehož celkové zdanitelné příjmy za příslušný rok přesáhly částku 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

V případě zaměstnanců, tito nejsou povinni daňové přiznání podávat, pokud měli pouze jednoho zaměstnavatele (nebo více zaměstnavatelů, přičemž se časově nepřekrývali), u kterého (u kterých) podepsali „růžový formulář“ „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“, a současně příjmy (dle § 7 až § 10 ZDP) nepřesáhly 20 000 Kč.

Jaký je termín pro podání daňového přiznání?

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává podle § 136 odst. 1 daňového řádu nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V případě elektronického podání je lhůta 4 měsíce, pro případ zastoupení poplatníka daňovým poradcem či advokátem je lhůta 6 měsíců.


Zařazenopá 12.04.2024 00:04:00
ZdrojSCHEJBAL&PARTNERS
Originálakschejbal.cz/jak-danit-prijmy-z-nakupu-participaci-v-crowdfundingu

Související témata



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.