Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Globální ceny potravin by v letošním roce mohly klesnout, což přinese úlevu kupujícím, uvedl server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na odhady poradenské společnosti Oxford Economics. Hlavní hnací silou bude podle ní hojná nabídka mnoha důležitých plodin, zejména pšenice a kukuřice.

"Podle naší základní prognózy světové ceny potravinářských komodit zaznamenají v letošním roce meziroční pokles, což sníží tlak na maloobchodní ceny potravin," uvedla poradenská firma.

Velká úroda základních plodin v posledních měsících již způsobila trvalý pokles cen. Ceny termínových kontraktů na pšenici podle firmy FactSet od počátku roku klesly o téměř deset procent a na kukuřici o zhruba šest procent.

Zemědělci zvýšili produkci pšenice a kukuřice po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022, která způsobila růst cen. Celosvětová sklizeň kukuřice tak v letošním pěstitelském roce, který končí v srpnu, bude pravděpodobně rekordní, uvedla firma Oxford Economics. Také sklizeň pšenice by měla být vysoká, i když o něco nižší než v rekordním pěstitelském roce 2022 až 2023.

Zmírnily se také tlaky na dodávky obilovin v Rusku a na Ukrajině. Navzdory kolapsu černomořské obilné iniciativy loni v červenci si ukrajinský vývoz vede dobře a mezinárodní trhy zaplavuje také ruská pšenice, což udržuje ceny na nízké úrovni, uvedl ekonom Oxford Economics Kiran Ahmed.

Pšenice a kukuřice spolu s rýží tvoří více než polovinu celosvětové kalorické spotřeby, hrají tak důležitou roli v globální stravě. To znamená, že vývoj jejich cen bude mít rozhodující vliv na rozpočty spotřebitelů na potraviny po celém světě, upozornila zpráva.

Přestože ceny pšenice a kukuřice výrazně klesly, ceny rýže neustále stoupají. Její celosvětové dodávky zhoršují vývozní omezení zavedená Indií, na kterou připadá přibližně 40 procent světové produkce. Růst cen ovlivnila i špatná úroda v této zemi v loňském roce. Termínové kontrakty na rýži tak od počátku roku stouply o více než osm procent.

Podle Světové banky se globální ceny potravin v loňském roce snížily o devět procent. Index cen potravin OSN v únoru klesl nejníže za tři roky, v březnu ale mírně stoupl kvůli růstu cen mléčných výrobků, masa a rostlinných olejů.

"Očekáváme, že letos ceny klesnou o dalších 5,6 procenta, v příštím roce se ale meziročně zvýší," dodal Ahmed. Ceny by se letos mohly dostat na své dno a od druhé poloviny roku by se mohly začít postupně zvyšovat. Stále ale také hrozí rizika, která by mohla ceny zvýšit. Mezi tato rizika patří hlavně vývoj počasí.


Zařazenoút 23.04.2024 10:04:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/5867103/svetove-ceny-potravin-by-letos-podle-ekonomu-z-oxford-economics-mely...
KategorieEkonomika
AutorČTK
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.