Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za duben 2024

Publikováno:
10.6.2024
Autor:
Odbor ekonomických analýz

„Domácí průmyslová produkce v dubnu znovu meziročně klesla. Nejvýrazněji poklesl energetický sektor a odvětví výroby strojů a zařízení. Druhý měsíc po sobě poklesla i výroba motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů. Pozitivně ovšem vnímáme, že po téměř třech letech nenastal v žádném z odvětví zpracovatelského průmyslu dvouciferný pokles. Příznivou zprávou je také růst hodnoty nových průmyslových zakázek a tržbeb z průmyslové činnosti. Vzrostl také Index nákupních manažerů výroby, a to na druhou nejvyšší úroveň od dubna 2022, i když byl nadále v „pesimistickém pásmu“ pod hranicí 50 bodů.“ uvedl vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický.


Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně klesla o 0,4 %. V poklesu nadále pokračovala těžba a dobývání i výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Zpracovatelský průmysl vykázal po březnovém poklesu mírný nárůst.

Meziměsíčně zaznamenal objem produkce nárůst o 0,6 %. Zpracovatelský průmysl vzrostl o 0,7 %, nejvíce se dařilo výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, která vzrostla o 20,8 %.

Zpracovatelský průmysl meziročně vzrostl o 0,7 %. Pokles vykázalo 6 z 22 odvětví, což je ve srovnání s minulým měsícem výrazné zlepšení. Dvouciferný pokles nezaznamenalo poprvé od července 2021 žádné z odvětví. Nejvýraznější růst vykázala výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba usní a souvisejících výrobků.

Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vykázala meziroční růst o 3,6 %. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 5,3 %, ale tuzemské nové zakázky klesly o 0,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,8 %.

Tržby vykázaly nominální nárůst o 2,4 %, který byl dán především tržbami z přímého vývozu, které vzrostly o 0,4 %, zatímco tržby z tuzemska poklesly o 0,7 %. Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně vzrostly o 1,4 %.

Průmyslová výroba v Německu zaznamenala v březnu opět propad, a to o 4,3 %. Pokles byl ovšem mírnější než v předchozím měsíci. Výhled pro Německou ekonomiku je stále pesimistický, což se negativně promítá také do tuzemské ekonomiky.

Český zpracovatelský sektor se v květnu držel nadále v útlumu. Index nákupních manažerů (PMI podle S&P Global) vzrostl z dubnových 44,7 na květnových 46,1 bodu. Nové zakázky ve výrobě znovu poklesly, ale tempo již druhým měsícem zpomalilo. Firmy dál hlásily slabou poptávku a klesly také exportní zakázky, zejména z klíčových trhů včetně Německa. Podnikatelé byli nicméně optimističtí ve svých výhledech na budoucí výrobu a očekávání podpořily naděje na přístup k novým exportním trhům i uvádění nových výrobků na trh a důvěra stoupla na druhou nejvyšší úroveň od dubna 2022.

Bariéru růstu firem nadále představují nedostatečná poptávka i nedostatek zaměstnanců.

Společně s údaji za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje za stavebnictví, k nimž vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: „Stavební produkce v dubnu meziročně opět klesla, což bylo způsobeno především poklesem produkce v pozemním stavitelství. Znovu se mírně zhoršil výhled, jelikož důvěra podnikatelů ve stavebnictví poklesla. Podnikatelé očekávají růst cen stavebních prací a pokles stávajícího počtu zaměstnanců.“

Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 0,3 %, jelikož produkce v pozemním stavitelství klesla o 2,0 %, ale inženýrské stavitelství vzrostlo o 3,2 %.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 35,4 % na 3 642 bytů a počet dokončených bytů poklesl o 8,1 % na 3 916 bytů.

Stavební úřady vydaly meziročně o 3,4 % více stavebních povolení, jejich orientační hodnota ovšem klesla o 16,5 % na 45 mld. Kč.

Saldo indexu důvěry ve stavebnictví se v květnu 2024 znovu zhoršilo, a to již potřetí v řadě na hodnotu -14,0. Ve srovnání s dubnem se vnímání vývoje stavební činnosti v minulých 3 měsících a očekávané poptávky v příštích 3 měsících skoro nezměnilo. Podnikatelé očekávají růst cen stavebních prací a mírně se zvýšil podíl podnikatelů očekávajících v období příštích tří měsíců pokles stávajícího počtu zaměstnanců. Meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.

Bariérami růstu ve stavebnictví jsou nadále nedostatek zaměstnanců, materiálu a nedostatečná poptávka.



Zařazenopo 10.06.2024 10:06:00
ZdrojMPO.cz - Průmysl
Originálmpo.cz/cz/prumysl/komentar-k-vyvoji-prumyslu/komentar-ministerstva-prumyslu-a-obchodu-cr-k-vysledkum...
AutorOdbor ekonomických analýz
guid281503
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.