16.07.2024 / 12:43 | Aktualizováno: 17.07.2024 / 05:09
V jihokorejském Soulu proběhl na začátku července tradiční, již 21. ročník veletrhu Korea Import Fair. Letos pod heslem „Importní trendy s průmyslem 4.0“. Akce pořádaná Korejskou asociací dovozců (pozn. zkr. KOIMA) poskytuje platformu pro zahraniční firmy, které chtějí vstoupit na místní náročný trh a získat podíl na jeho významném dovozu, který za minulý rok činil hodnoty přes 640 mld. USD.
Dovoz do Koreje se za minulý rok snížil o 12,1 % na 642,6 mld. USD. Mezi hlavní dovážené položky patřily surová ropa (za 86,2 mld. USD), polovodiče (za 62,4 mld. USD), zemní plyn (36 mld. USD) a jemné chemické suroviny (za 25 mld. USD). Země silně závisí na dovozech surovin nezbytných pro elektrotechnický, energetický průmysl a potravinářský průmysl. Klíčovými obchodními partnery jsou Čína, Spojené státy, Japonsko, Austrálie či Saúdská Arábie. Česku patří mezi dovozci 46. místo a mezi hlavní dovážené produkty patří optická zařízení, chemické produkty pro elektronický průmysl, čerpadla či pneumatiky. Dle statistik KOIMA bylo v Koreji k roku 2023 119 174 dovozců. Pro skutečný úspěch na zdejším trhu je klíčová místní přítomnost, tudíž je nezbytné nalézt místního partnera či založit vlastní pobočku. Zahraniční firmy čelí v Jižní Koreji množství výzev. Mezi ty hlavní patří jedinečné průmyslové standardy, neprůhledné regulace, konkurence a cenový tlak ze strany místních výrobců, jazykové bariéry a dlouhý proces dovozu. Mezi další časté obtíže patří dovozní předpisy, protekcionistická opatření a testovací požadavky, zejména pro zemědělské produkty. Navzdory těmto výzvám představuje rostoucí důraz, který klade korejská garnitura na diverzifikaci zdrojů kvůli nejistotám v globálních dodavatelských řetězcích, pro zahraniční firmy i příležitosti. Korejská vláda se zaměřuje na odvětví jako zdravotní péče, průmyslové chemikálie, IT komponenty, polovodiče, letectví a obrana, energetika, environmentální technologie a doprava. České firmy by mohly najít příležitosti právě v těchto odvětvích a spolupracovat s korejskými firmami na rozšíření své působnosti na třetích trzích jako jsou třeba země ASEAN či Blízkého východu. Příležitosti se rovněž naskýtají v oblasti čistých technologií, kdy se země zavázala k zásadním změnám ve svém energetickém mixu a do roku 2038 chce zvýšit podíl nízkouhlíkové energie na 70 %.
Přibližně 150 společností z 60 zemí představilo své produkty na letošním 21. ročníku Korea Import Fair. Ty zahrnovaly širokou škálu výrobků od potravin a nápojů, textilií, módy, doplňků stravy až po kuchyňské vybavení. Na akci se kromě KOIMA podílí také Ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky, Korejské agentury pro podporu obchodu a investic (pozn. zkr. KOTRA) a Korejské asociace pro mezinárodní obchod (pozn. zkr. KITA).
Další důležité informace k této problematice je možné získat na odkazech níže:
1. Korea Import Fair: https://www.koimakif.com/kr/index.do
2. Korea Importers Association: https://eng.koima.or.kr/koima_net/index.do
3. Korea Customs Service: https://www.customs.go.kr/english/main.do
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický specialista ZÚ Soul
Zařazeno | st 17.07.2024 05:07:00 |
---|---|
Zdroj | MZv ČR Seoul |
Originál | mzv.gov.cz/seoul/cz/obchod_a_ekonomika/x2024_07_16_korea_import_fair_v_soulu.html |