A jaká je ta vaše Tour?

Všichni fanoušci cyklistiky totiž mohli během letošní Tour de France sdílet své zážitky a nadšení pro slavný závod pomocí hashtagu #whatsyourtour na sociálních sítích. Pro někoho je Tour rodinný výlet, pro jiného poznávání krás Francie a její gastronomie.

Tady jsou příběhy některých z nich:

Ohromná atmosféra

Své postřehy a zážitky ze Staré dámy do mozaiky přidává kromě fanoušků na sociálních sítích také muž, který stojí na druhé straně závodu – Jakub Frey, tvůrce obsahu a ambasador značky Canon. „Jsem celoživotní cyklista, i když jezdím hlavně na horském kole. Jako kluk jsem Tour sledoval v televizi, nikdy mne ale nenapadlo, že se akce budu moci zúčastnit i pracovně. Prvně to bylo díky automobilce Škoda, když Tour startovala v Nice, fotili jsme tam ředitelský Superb.“

Takto vidí peloton na Tour de France Jakub Frey ze svého doprovodného vozu Kodiaq. Takto vidí Tour de France Jakub Frey ze svého doprovodného vozu Kodiaq.

Tentokrát jezdí Jakub na Tour s Kodiaqem, s nímž společně s Cameronem Jeffersem tvoří obsah pro Škoda We Love Cycling. Kodiaq je pro něj vyloženě parťákem na trasách Tour de France, když třeba cestou na start letošního ročníku v Alpách dokonce v autě v pohodlí přespával. „Teď jsme už v Pyrenejích a zrovna včera jsme klidně zaparkovali v příkopu, na kamení. Bez problémů. Vidíme u ostatních, že s tímhle se potýkají, nemají mimo silnici jak zajet, a když už, tak pak skoro nevyjedou,“ dodává tvůrce obsahu sociálních sítí.

Jakub Frey (vlevo) spolu s Cameronem Jeffersem tvoří obsah pro Škoda We Love Cycling. Foto: Ondřej Kalman Jakub Frey (vpravo) spolu s Cameronem Jeffersem tvoří obsah pro Škoda We Love Cycling. Foto: Ondřej Kalman

„Snažíme se s Cameronem mezi fanoušky hledat zajímavé příběhy nebo historky. Potkali jsme dvě dámy, bydlely ve svém karavanu přímo u trati. Vrátili jsme se za nimi po průjezdu pelotonu a ptali se, jak se na Tour ocitnou dvě elegantní postarší ženy – šedesátnice se svou maminkou, které bylo dost přes osmdesát. Starší dáma prý byla zvyklá jezdit na Tour s manželem každý rok s karavanem dlouhou řadu let. A když její muž zemřel, převzala štafetu dcera a teď každý rok vozí svou maminku podle tradice,“ popisuje Jakub Frey své zkušenosti s fanoušky.

„Fanoušci pro mne zpočátku byli velkým překvapením, jakou atmosféru dovedou vytvořit.“ Za jedny z výrazných podporovatelů jezdců u trati označuje Jakub Basky, kteří jsou opravdu výrazní a jsou slyšet a vidět. „Nebo třeba včera jsme dělali rozhovor se dvěma dámami středního věku, přijely z Německa. Ptali jsme se, jak budou fandit – hrdě se chlubily kostýmy růžových plameňáků. A v pozadí měly ještě obrovského nafukovacího jednorožce,“ říká Frey s tím, že z pracovního pohledu ho fascinuje obrovské množství lidí a až dá se říct davové šílenství, kdy mnohdy už ani není jisté, že jde ještě o fandění. I místní si dokáží Tour pořádně užít, často je překvapivé, jak dokážou lidé u tratě šílet, že se taková velká věc odehrává v jejich městě.

Svoji Tour prožívá každý opravdu po svém

Podívejte se na výběr několika příspěvků, kterými se nadšenci cyklistiky podělili o to, jak oni prožívali letošní Tour de France.

Smíšené pocity

Cyklistou se zkušeností z Tour de France, který se podělil o to, jak on prožívá slavný závod, je pětinásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz jedné etapy na Tour Zdeněk Štybar. „Pro mne byla vždy ohromná motivace se na Tour dostat, absolutní cíl. Je to největší cyklistický svátek. Lidi ho mají spojený s dovolenou, odpočinkem, jsou uvolnění a dobře naladění. Tour má vždycky skvělou atmosféru.

Zdeněk Štybar se řítí pro vítězství v 6. etapě Tour de France 2015.3 / 4 Zdeněk Štybar se řítí pro vítězství v 6. etapě Tour de France 2015.

Letos se poprvé zapojil do Tour v zázemí týmu Škoda a také on má, stejně jako Jakub Frey, zkušenost s doprovodným vozem Kodiaq, který ostatně řídí i ve svém běžném životě. „Už jsem s ním ujel na deset tisíc kilometrů, několikrát jsem jel z Belgie do Česka a zase zpět. Detail, který oceňuji zejména na delších cestách, jsou masážní sedačky. I můj syn si je oblíbil a naučil se tuto funkci spustit, když auto stojí. Také oceňuji rozměrný zavazadlový prostor, vejdou se do něj všechny kufry, a když jedu sám, vozím v něm i kolo. Příjemná je rovněž spotřeba,“ popisuje své civilní zkušenosti, které se násobí při jízdě na Tour.

Podívejte se, jak se dala letošní Tour prožít:

Zobrazit tento příspěvek na Instagramu

Zobrazit tento příspěvek na Instagramu

Jak si rodák ze Stříbra vybavuje svou první účast v závodě? „Týden před startem se nám narodil syn. Odjížděl jsem od rodiny a novorozence na dlouhé čtyři týdny. Takže to byly smíšené pocity, kdy na jedné straně se mi pryč nechtělo – a pak jsem vyhrál šestou etapu. To mě úžasně nabilo a ještě víc to, že manželka se synem přijeli na poslední den do Paříže. Vidět je v cíli bylo neskutečně silné a emotivní.“

Svatý grál „Tour je láska mého života a táhne se to opravdu hodně dlouho zpátky. Je to svatý grál cyklistiky. Tenhle závod formoval mou kariéru, jednak dokud jsem závodil, ale také v tom, co dělám dnes. Ano, je to i můj svatý grál,“ svěřil se Andy Schleck, další cyklistický profesionál, který Tour jednou vyhrál, dvakrát skončil druhý a dnes působí jako ambasador značky Škoda, řídí auta uvnitř závodu a stará se o hosty. Každý prostě tu svou Tour požívá po svém. Jezdci i tvůrci obsahu pro sociální sítě se shodují: nejzajímavější jsou horské etapy Tour.

Svatý grál

„Tour je láska mého života a táhne se to opravdu hodně dlouho zpátky. Je to svatý grál cyklistiky. Tenhle závod formoval mou kariéru, jednak dokud jsem závodil, ale také v tom, co dělám dnes. Ano, je to i můj svatý grál,“ svěřil se Andy Schleck, další cyklistický profesionál, který Tour jednou vyhrál, dvakrát skončil druhý a dnes působí jako ambasador značky Škoda, řídí auta uvnitř závodu a stará se o hosty. Každý prostě tu svou Tour požívá po svém.

Andy Schleck

Dnes na Tour působí jako ambasador značky Škoda, stará se o hosty a řídí doprovodná vozidla, mezi nimiž se stále více prosazují elektromobily. Jaký je jeho pohled na tuto technologii, je to budoucnost i na cyklistických závodech? „Určitě. Jednak používáním čisté energie místo fosilních paliv přispíváme k udržitelnosti. Ale ještě důležitější že, je v autech jezdíme před pelotonem a těsně vedle závodníků, takže až se jednou podaří, že celá flotila doprovodných vozů bude elektrická, bude to velký přínos právě pro jezdce.

a.schleck2_6510656d

Lucemburský cyklista vzpomíná, kdy začal slavný závod vnímat a prožívat: „Byl jsem malý kluk a hltal bitvy Laurenta Fignona a Grega LeMonda, psal se rok 1989 a Fignon tehdy Tour prohrál o osm vteřin, což je dodnes nejtěsnější rozdíl. Vzpomínky na jejich rivalitu a soupeření o žlutý trikot jsou mé první, které se k Tour vážou. Později jsem také často stával u tratí závodu a sledoval Marca Pantaniho.“ Andy Schleck si také vybavuje, kdy si na Tour poprvé „sáhl“ jako závodník. „To bylo v roce 2008, jel jsem svou první Tour a byl jsem uhranutý, jak obrovská akce to je. Stál jsem na startu a hlavou mi běželo, co všechno jsem musel udělat, abych se do toho bodu dostal, a vůbec by mne nenapadlo, že bych jednoho dne mohl vyhrát.“ Přitom hned při své premiéře skončil osmý.

Lákavé zastávky na trase Tour 2024 – pinot i Lurdy

K Tour de France vždy patřilo také léto, dovolené, prázdniny. Není tedy divu, že si účast na závodě mnozí fanoušci vždy spojovali s nějakým tím výletem nebo cestou po zajímavém koutu Francie. Letos nemohly chybět třeba slavné burgundské vinice Morey-Saint-Denis na Côte de Nuits. Jestli pijete francouzský pinot noir, bude velmi pravděpodobně odsud. V obci se navíc nachází řada vinařských sklípků, které stojí za návštěvu, a několik gurmánských restaurací. Vynechat nelze ani město Rocamadour. Proslavili je nejen mniši, poutníci a středověká atmosféra, ale v roce 2022 zde Jonas Vingegaard vyhrál závěrečnou časovku Tour de France. A co třeba Lurdy – ty jsou spojeny nejen se zázrakem a léčením, ale také právě s Tour, začínalo zde několik etap v historii Staré dámy a třeba hrdina italské cyklistiky Gino Bartali dokonce v roce 1948 odnesl kytici pro vítěze přímo do místní jeskyně k poctě Panny Marie. A pro ty, kteří nejsou zrovna na zázraky, je tu na trase také přímořská obec známá jako Fleury d’Aude. Kromě vinic a přístavu k ní patří také letovisko Saint-Pierre-la-Mer, kam jezdil i malíř Toulouse-Lautrec. Prostě každá trasa Tour de France nabízí pestré zážitky, tak proč si je nevychutnat plnými doušky. Santé!

20240711TDF0048-A.S.O._Billy_Ceusters_94e5d930


Zařazenopá 19.07.2024 08:07:00
ZdrojŠkoda auto
Originálskoda-storyboard.com/cs/skoda-svet-cs/a-jaka-je-ta-vase-tour/
KategorieCyklistika, Škoda svět, Superb, Tour de France

Související témata

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.