Promítání filmu režiséra Jiřího Mádla Vlny se uskuteční v zahradě Strakovy akademie ve středu 21. srpna. Na pozvání premiéra Petra Fialy se promítání zúčastní prezident republiky Petr Pavel a řada dalších významných hostů. „Okupace ze srpna roku 1968 a následná normalizace způsobily mnoho utrpení a ztrát, naše země přišla o svoji svobodu a suverenitu, mnoho lidí o možnost studovat, pracovat a uplatňovat svoje talenty. Nyní máme příležitost si invazí zmařené životy připomenout, a to jak úspěšným filmem Vlny, který událostmi srpna 68 vrcholí, tak projekcí nápisu, který za využití odkazu na rok 1968 upozorňuje na současnou agresivní politiku Ruska. Nezapomínejme na to, co naše země prožila,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala, který se zúčastní i dopolední pietní akce u Českého rozhlasu.
Projekci nápisu „Jdi domů, Ivane! Go home, Russia!“ připravil Nadační fond pro Ukrajinu, který stojí za projektem Dárek pro Putina. Tato iniciativa se dlouhodobě zabývá veřejnými sbírkami, za které nakupuje zbraně pro ukrajinskou armádu. „Jsme rádi, že Úřad vlády sdílí podobný názor jako dárci, kteří aktivně podporují Ozbrojené síly Ukrajiny. Tedy, že ničivou válku na Ukrajině je možné velmi snadno ukončit. Stačí, aby se vojska Ruské federace stáhla za své vlastní hranice. Takhle je to jednoduché,” řekl jeden z iniciátorů sbírky Martin Ondráček s tím, že samotné výročí pokryjí celodenní streamovanou akcí.
Projekce na fasádu Strakovy akademie také odstartuje kampaň Můj 68 Odboru strategické komunikace státu. „Invaze byla formativní zkušeností pro každého občana Československa a na další desítky let normalizace do hloubky ovlivnila celou společnost. Dodnes ji v kolektivní paměti neseme jako něco určujícího. Vpád cizích vojsk ukazuje, jak křehká je svoboda. Zejména je-li podmiňována zahraničním agresivním režimem. I proto jsme výročí okupace vyhodnotili jako jedno z nosných témat, kterým se musíme věnovat,“ konstatoval vládní koordinátor pro strategickou komunikaci státu Otakar Foltýn.
„Moje máma byla v osmém měsíci, a když přijely tanky, začala předčasně rodit. Táta ji i mě vezl trabantem do porodnice. Na každé křižovatce stáli ruští vojáci a mířili na nás samopaly. Táta byl pološílený, já skrčený na zadní sedačce. Pak jsme jeli za babičkou, pracovala v novinách. Pustili nás do obrovského sálu s rotačkou, kde běhala spousta lidí a připravovala vydání. Okna do ulice byla vystřílená, zvenku začali Rusáci pálit do stropu. Všichni padli k zemi, táta mě chránil svým tělem před padající omítkou,“ vzpomíná v jednom z příspěvků, které pro kampaň vznikly, Jiří. Tehdy mu byly tři roky.
Série Můj 68 vznikala pod kreativním vedením Jozefa „Doda“ Dobríka. „Na dějiny se díváme očima jednotlivce. I proto, že autentické příběhy a emoce otevírají prostor pro empatii. A skrze ni ukazují tehdejší události také těm, kteří je nezažili, což už dnes nejsou jen mladí lidé, ale i lidé ve středním věku. Může to být cesta, jak lépe porozumět naší společnosti jako celku, inspirace, jak si upevnit vlastní vnímání svobody jakožto důležité hodnoty nebo jak nahlížet osudy lidí, kteří dnes prožívají několik stovek kilometrů od našich hranic něco podobného,“ vysvětlil Dobrík koncept kampaně.
Projekce na budově Strakovy akademie začne ve 21.30 hodin v předvečer výročí, tedy 20. srpna, a potrvá do brzkých ranních hodin 21. srpna. V on-line prostoru se následně objeví videa a další příspěvky na sociálních sítích. Možnost se k akci připojit dostanou i další veřejné instituce. Prostřednictvím hashtagu #muj68 pak může své příběhy do kampaně zapojit také veřejnost.
Další informace získáte účtech Strategické komunikace státu na sociálních sítích: @stratkom_cz (instagram), Strategická komunikace ČR (facebook), @Stratkom_CZ (X) a na e-mailech: stratkom@vlada.gov.cz a adriana.dergam@vlada.gov.cz.
Zařazeno | út 20.08.2024 13:08:00 |
---|---|
Zdroj | Vláda |
Originál | vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/promitani-filmu-vlny--kampan-muj-68-a-projekce-na-strakovu-akadem... |
Kategorie | Aktuálně |
Autor | posta@vlada.cz (Vláda ČR) |