Trhy v úterý krvácely. Čekáme na americká data z trhu práce
Klíčové body
- Index ISM průmyslu v srpnu vzrostl z 46,8 bodu na 47,2 při očekávání 47,5 bodu.
- Růst mezd v Česku zpomalil, ve druhém čtvrtletí reálná mzda rostla o 3,9 %.
- Pár USDJPY naznačil konec korekce, EURUSD sbírá sílu na další pohyb.
První obchodní den po pondělním svátku v USA začal divoce. Týden dat z amerického trhu práce odstartoval krvácením trhů. Koruna již pár dní konsoliduje do strany, ale včera proti euru oslabila. Okurková sezóna na trzích letos nebyla. Léto bylo volatilní. Podobné pohyby očekáváme i po zbytek roku. Včera byl zveřejněn index ISM z USA, který vzrostl, avšak pod očekávání. Dnes nás čekají zasedání centrálních bank Kanady a Polska. Další důležitá data budou také obchodní bilance z USA a Kanady a americký JOLTS report.
Výrobní index ISM je ukazatelem ekonomické aktivity v USA vycházející z průzkumu nákupních manažerů ve výrobních firmách. Jak je známo, index nad 50 body znamená expanzi a pod 50 pokles daného segmentu. V USA včerejší zprávy nebyly ideální, a i přes mírný růst skončil index pod konsenzem. ISM průmyslu vzrostl ze 46,8 bodu na 47,2 bodu, konsenzus byl 47,5. Po pondělním svátku v Americe tak především akciové trhy zareagovaly na tuto zprávu výprodejem. Pokles zaznamenaly také komodity v čele s ropou.
V Česku rostly rálné mzdy ve 2. čtvrtletí o 3,9 %. Oproti minulému roku šlo o zpomalení z 4,8 % při očekávání 4,3 %. Kurz české koruny v reakci na to mírně oslabil. I přesto jsme na měnovém páru EURCZK v silném downtrendu. A i přes včerejší posílení eura, stejně jako tomu bylo minulý týden, se nacházíme se na 50 % posledního pohybu, který se dostal až na 25,50. Vývoj mezd za 2. čtvrtletí zaostal za očekáváním a ukazuje, že mzdy v tuzemské ekonomice zaostávají za okolními zeměmi regionu.
Dle guvernéra japonské centrální banky Uedy zůstávají finanční trhy nestabilní i po konci léta. Volatilita jenu může ovlivnit prognózu a politické rozhodnutí Bank of Japan. Jen včera po několika dnech posiloval proti americkému dolaru a vzal s sebou i akcie, které krvácely společně s párem USDJPY. Ueda hrozí dalším možným zvýšením sazeb, aby se donutil obchodníky vyhnout se nakupování dolaru proti jenu a využívat pozitivního carry. V tomto ohledu by se pár mohl podívat na nové lokální dno a oslabovat směrem ke 142.00 v příštích dnech či týdnech. Tento scénář by byl v Japonsku jistě vítán, ale nelze se na něj spolehnout. Jen minulý týden silně posiloval a z hlediska krátkodobého obchodování se dá včerejší pohyb považovat za korekci k vybrání imbalancí při pohybu vzhůru.
Uzavření středečního dne pro nás bude klíčové, ale vzhledem k silnému trendu se přikláníme na medvědí stranu. EURUSD pokračuje v korekci. Euro, které v minulých týdnech posilovalo, konečně prorazilo půlroční konsolidační křivku. Podobně jako u jenu nám pár ukázal sílu a směr. Vzhledem k neuspokojivým zprávám z USA a nastavení trhu, jsme momentálně v tomto páru na býčí straně.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1059 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0996 do 1,1073 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,67 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,99 až 25,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,65 do 22,84 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo
Zařazeno | st 04.09.2024 09:09:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/trhy-v-utery-krvacely-cekame-na-americka-data-z-trhu-prace/ |
Kategorie | Devizové trhy, Trhy Měny, Trhy Přehled |
Autor | Kryštof Král |
guid | https://roklen24.cz/?p=162829 |