Rozbřesk: Jaké má ECB důvody pro opatrnost při snižování sazeb?

Relativně vysoká setrvačnost inflace služeb je problém nejen pro ČNB ale i pro většinu ostatních evropských zemí. Pro Isabel Schnabelovou z ECB je to hlavní důvod pro obezřetnost při “ústupu” z měnové restrikce a snižování úrokových sazeb. Ve své přednášce v Talinnu Schnabelová na jedné straně připustila, že poslední čísla z ekonomiky spíše potvrzují základní scénář postupného odeznívání inflace. Vzhledem k vysoké inflaci služeb, zvýšeným inflačním očekáváním a pokračujícímu rychlému růstu jednotkových pracovních nákladů je však budoucí trajektorie inflace stále “značně nejistá”. Jakýkoliv nový “dovezený” nákladový šok by se pravděpodobně daleko rychleji a intenzivně šířil spotřebitelským košem. Nejistotu z pohledu ECB navíc zvyšuje celá řada výrazných strukturálních změn (deglobalizace, dekarbonizace), které významně stěžují včasnou identifikaci nových inflačních šoků. Při takové nejistotě je z pohledu Schnabelové rozumnější postupovat “opatrně” s tím, že prioritou číslo jedna pro měnovou politiku i její komunikaci musí být “trvalý” návrat inflace k cíli.

Pro vyšší opatrnost při snižování sazeb nejen v eurozóně ostatně hovoří i celá řada nových výzkumných prací. Christina a David Romerovi (známá dvojice makroekonomů z Berkeley) letos v létě publikovala analýzu úspěšných desinflačních epizod na datech v USA (https://www.nber.org/papers/w32666). O úspěchu nebo neúspěchu podle ní rozhoduje zejména “pevnost závazku” při boji s inflací. Konkrétně, největším problémem v poválečné historii USA byly epizody, kdy americký Fed předčasně ukončil měnovou restrikci a nové neanticipované šoky pak inflační motory opětovně “nahodily”.

Isabell Schnabelová patří k těm, kteří před takovým rizikem varují i dnes a na podporu svých argumentů uvádí další studie, které se pokouší velikost takových rizik kvantifikovat (například https://www.federalreserve.gov/econres/notes/feds-notes/has-the-inflation-process-become-more-persistent-evidence-from-the-major-advanced-economies-20240719.html). Z nich vyplývá, že “normální” nabídkový šok by dnes v eurozóně vyvolal při porovnání s před-pandemickým obdobím inflaci zhruba o 1 procentní bod vyšší. A to se zdá být jako dobrý důvod k opatrnosti…


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se stabilizuje v okolí 25,05 EUR/CZK a vyčkává na nové impulsy. Dnešní lehké zpomalení maloobchodu by nemělo být pro trhy velkým překvapením a zajímavější z pohledu odhadů dynamiky hospodářství bude asi vývoj průmyslu a stavebnictví (v pátek). Koruna navíc asi primárně bude reflektovat volatilitu globálních trhů v čele s eurodolarem před klíčovými statistikami z amerického trhu práce.

Eurodolar
Další výrazný pokles otevřených pracovních pozic v USA poukázal na rychle ochlazující trh práce, což dále stlačilo dolarové úrokové sazby. Výsledkem bylo další oslabení dolaru, které odráží fakt, že trh již vidí 50procentní šanci na snížení sazeb Fed v září o 50 bazických bodů.
O tom, jak to na zasedání Fedu 18. září dopadne, rozhodnout páteční oficiální data z trhu práce, nicméně ještě předtím na trh čeká další várka důležitých dat. Dnes odpoledne přijde na řadu ADP report, ISM ve službách a pravidelné týdenní statistiky z amerického trhu práce. Vše dohromady může vygenerovat na eurodolarovém trhu nárůst volatility.

Regionální Forex

Polská centrální banka v souladu s všeobecným očekáváním ponechala oficiální úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5,75 %. Vzhledem k tomu, že komentář k rozhodnutí NBP nepřinesl nic zásadního a nového, tak bude zajímavější si poslechnout dnešní tiskovku prezidenta NBP Glapinského.


Zařazenočt 05.09.2024 09:09:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/6048168/rozbresk-jake-ma-ecb-duvody-pro-opatrnost-pri-snizovani-sazeb.html
KategorieUdálosti, Dluhopisy, Ekonomika, Měny, Sazby, Úrokové sazby
AutorJan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko

Související témata

Intervence ČNB | ECB | Zasedání ecb | ČNB | Evropské fondy | Evropa


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.