Tržní shrnutí: Dnes by se mohlo rozhodnout o tom, jak rychle klesnou americké sazby
Klíčové body
- Vítejte v tržním shrnutí skupiny Roklen, ve kterém tým traderů, ekonomů a analytiků řeší nejen pohyby vybraných měn, ale i další zajímavosti ze světa ekonomiky a financí!
- Shrnutí je aktualizováno průběžně každý obchodní den dle událostí.
- Tržní shrnutí z předchozích týdnů najdete zde.
V pátek 6. září 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,07
USDCZK: 22,41-22,64
EURUSD: 1,1057-1,1151
Rizika vybraných měn pro nejbližší dny:
USD ?
EUR ?
CZK ?
Směňujte online na RoklenFx!
Kurz dolaru navýšil ztráty nad 1,1110 za euro. Přispěla k tomu především data. Oslabení americké měny se nejvíce projevilo u koruny proti dolaru, která zpevnila k hranici 22,50. U koruny proti euru jsme krátce otestovali spodní úroveň pásma 25,00 až 25,05, která však zůstala neprolomena.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Včerejší americká data nabízí každému něco, býkovi i medvědovi Medvěd viděl nárůst plánovaných propouštění v Challenger reportu, kde je na prvním místě zmiňováno snižování nákladů a na druhém ekonomické/finanční podmínky. Stavět bude i na nad očekávání horším výsledku tvorby nových pracovních podle průzkumu agentury ADP. Srpnových 99 tisíc nových pracovních míst je nejnižší číslo od roku 2021, revize července pak přinesla pokles z 122 tisíc na 111 tisíc. Zde je však nutno upozornit, že ze vztahu ADP a nonfram payrolls nic nevyčteme.
Býk, podle vývoje Wall Street po otevření spíše opatrný, naopak viděl třetí týden poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a nad očekávání silnější index ISM sektoru služeb, kde sice mírně klesl dílčí index zaměstnanosti, avšak index nových objednávek vzrostl. V celkovém vyjádření jsme zhruba na úrovni šestiměsíčního průměru.
Z výše zmíněného jsme se největších reakcí dočkali od ADP a ISM. První vedla ke slabšímu dolaru a nižším výnosům, druhá k umazání části dolarových ztrát i výnosového poklesu.
Opět se tak vracíme k tomu, že největší váhu budou mít dnešní výsledky dat z amerického trhu práce za srpen, kde budeme sledovat především míru nezaměstnanosti a tvorbu nových pracovních míst, včetně revizí. Další měsíc zhoršení, zejména u míry nezaměstnanosti, bude znamenat nárůst pravděpodobnosti snížení sazeb Fedu o 50 bodů v tomto měsíci, a potenciálně i sázky na další takový krok během listopadu. Z toho budou následně plynout rizika slabšího dolaru a nižších výnosů, a tipli bychom si i na pokles akcií.
Aktuálně podle dat burzy CME vycházejících s futures sazeb Fedu dosahuje pravděpodbonost snížení úroků o 50 bodů v září 43 %, zatímco u 25 bodů jsme na 57 %.
Mohl by Fed takový výstup opravdu doručit? Mohl. Data z trhu práce nemusí nutně znamenat to, čeho se obáváme nejvíc, tj. výrazné propouštění. Pakliže by tomu tak bylo, bylo by už pozdě, a na to Fed rozhodně čekat nebude. Tím pádem bude záležet na tom, jak moc silné varovné signály nám současný trh práce dodává, a samozřejmě jestli je tak Fed opravdu vyhodnotí.
Pakliže ale situaci vyhodnotí jako normalizaci předchozí výrazně napjaté situace probíhající v prostředí restriktivní měnové politiky, která už nemusí být natolik restriktivní, měnový výbor nemusí cítit potřebu vysílat jakékoliv signály o tom, že by se v nečinnosti v posledních měsících dopustil jakékoliv měnověpolitické chyby. K tomu by měl samozřejmě dodat i odpovídající prognózu.
Futures sazby SOFR zaceňují pro letošek snížení sazeb Fedu o necelých 114 bodů, z toho necelých 40 spadá pod září. Pro příští rok je očekáváno snížení o 116 bodů.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Čtvrtek 5. září
Ve čtvrtek 5. září 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,11
USDCZK: 22,51-22,76
EURUSD: 1,1012-1,1103
Směňujte online na RoklenFx!
Kurz dolaru během středy oslabil nad 1,1080 za euro, což jsou hodnoty naposledy dosažené na konci srpna. Oslabení americké měny podpořilo měny regionu, včetně koruny, která zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,60 za dolar.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Za oslabení americké měny stála data z amerického trhu práce. Konkrétně počet volných pracovních míst, který klesl nad očekávání trhu více. Šlo o potvrzení pokračujícího procesu uvolňování, který bude stát za zářijovým snížením sazeb Fedu.
Trh nová data vyhodnotil tak, že vzrostla pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bodů v tomto měsíci. Dostali jsme se nad 40 %, což je o několik procentních bodů více oproti začátku týdne. My předpokládáme, že Fed nakonec doručí snížení úroků o 25 bodů. Vše bude záležet na tom, co ukáží nejdůležitější data z amerického trhu práce, která budou zveřejněna v pátek.
Béžová kniha Fedu je něco, čemu sám guvernér Fedu Powell věnuje pozornost. Její poslední vydání zveřejněné včera přineslo informace dokreslující současný stav americké ekonomiky. Firmy postupně ztrácejí schopnost určovat ceny tak, aby mohly vyšší náklady přenést na zákazníky. Vše se tedy musí dít přes snižující se marže. Některé firmy rovněž zmiňují slabou poptávku, u které, bude-li dál oslabovat, by to mohlo vést k propouštění. Za ná nejde o nic neobvyklého, naopak jde o vývoj odpovídající období zvýšených sazeb po delší dobu.
Při pohledu na futures sazby SOFR jsme se posunuli na o něco větší očekávání úpravy sazeb. V letošním roce trh očekává snížení o 114 bodů, z toho necelých 40 spadá pod září. V roce 2025 se pak dostáváme na necelých 113 bodů.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Dluhopisový trh reagoval na data poklesem výnosů, kde rychleji klesaly ty u středních splatností. Pohyb vyústil v to, že se spread mezi dvouletým a desetiletým výnosem poprvé od 5. srpna dostal nad nulu. Byli jsme tak svědky deinverze výnosové křivky.
Dnes budou v eurozóně zveřejněny maloobchodní tržby. Svět bude nejvíce sledovat Ameriku, kde bude reportována týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Národní report zaměstnanosti od agentury ADP. Následovat budou indexy PMI a ISM sektoru služeb. Pakliže i tato data z trhu práce potvrdí pokračující uvolňování a služby překvapí negativně, rizikem bude další tlak na slabší dolar a nižší výnosy. U koruny bychom se mohli dočkat dalšího mírného posílení.
STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Čtvrtek 5. září 2024
(14:16) Podle agentury ADP bylo v americké ekonomice v srpnu vytvořeno 99 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru mimo zemědělství oproti předchozím 111 tis. po revizi, při očekávání 145 tisíc. Nad očekávání slabší data oslabila dolar na 1,1110 za euro.
Středa 4. září 2024
Ve středu 4. září 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,99-25,20
USDCZK: 22,65-22,84
EURUSD: 1,0996-1,1073
Směňujte online na RoklenFx!
Kurz dolaru si během úterý připsal zisky, které jej dostaly pod hranici 1,1050 za euro. Silnější americká měna přispěla ke ztrátám měn regionu, včetně koruny. Její kurz oslabil nad 25,10 za euro a nad 22,70 za dolar.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Doma byly zveřejněny mzdy za druhý kvartál, které v reálném vyjádření zpomalily tempo růstu z 4,8 % na 3,9 % při predikci 4,3 % a prognóze ČNB na 4,6 %. Vývoj mezd s ohledem na dlouhodobě napjatý stav trhu práce patří mezi proinflační rizika, s nimiž pracuje ČNB. I přes nad očekávání slabší růst stále očekáváme, že ČNB na příštím zasedání doručí další snížení sazeb dosahující tentokrát 25 bodů.
V USA byly zveřejněny index PMI a ISM sektoru služeb. Index PMI klesl pod hodnotu 48 bodů. Doprovodný komentář zmiňuje pokles produkce, za níž stojí přizpůsobování se firem slabší poptávce, a také silnější inflační tlaky. Index ISM naopak vzrostl nad 47 bodů, což jsou však stále kontrakční hodnoty. Dílčí index cen vzrostl, stejně tak index zaměstnanosti. Index nových objednávek naopak klesl pod hranici 45 bodů.
Nad očekávání lepší výsledek indexu ISM přispěl k posílení dolaru. Nic se však nemění na tom, že se americký průmyslu stále nachází v recesi.
Dnes nás čekají revize evropských indexů PMI sektoru služeb a index cen výrobců eurozóny. V USA budeme sledovat JOLTS report o počtu volných pracovních míst. Pakliže by jejich počet klesl, trh to bude vnímat jako další signál o uvolňujícím se trhu práce. Rizikem bude slabší dolar a nižší americké výnosy. Opačný případ by naopak mohl dolaru pomoci k dalšímu mírnějšímu posílení.
STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Středa 4. září 2024
(16:21) Nad očekávání větší pokles počtu volných pracovních míst potvrzuje pokračující uvolňování trhu práce. Míra najímání v červenci vzrostla z 3,4 % na 3,5 %. Míra opouštění práce setrvala na 2,1 % a míra propouštění vzrostla z 0,9 % na 1,1 %.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Úterý 3. září
V úterý 3. září 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,07
USDCZK: 22,54-22,73
EURUSD: 1,1006-1,1099
Směňujte online na RoklenFx!
Dolar během absence amerických obchodníků mírně oslabil, těsně pod hranici 1,1060 za euro. Koruna se bez patřičných fundamentů obchoduje dál v pásmu 25,00 až 25,05 za euro. Proti dolaru jdeme rovněž do strany, mírně nad hranicí 22,60.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Ke slabší americké měně vedle zhoršené likvidity přispěly i nad očekávání lepší výsledky evropských indexů PMI za sektor průmyslu. Jinak byl kalendář prázdný.
Dnes to bude o něco lepší. Čeká nás výsledek domácího růstu mezd, který by měl i přes zpomalení potvrdit, že ČNB bude v dalších úpravách sazeb postupovat opatrně, tedy po 25 bodech. Proinflačnost spočívá v tom, když mzdy rostou rychleji než produktivita.
Později budou zveřejněny průzkumy PMI a ISM mezi americkými průmyslníky. Od nich nečekáme nic jiného než potvrzení potřeby snížit sazby, což jde ruku v ruce s hodnotami indexů pod 50 body.
STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Úterý 3. září 2024
( 10:52) Reálné mzdy za druhý kvartál překvapily meziročním zpomalením z 4,8 % na 3,9 % při predikci 4,3 % a prognóze ČNB 4,6 %. Koruna nejdříve posílila, pak někdo dost možná vybral zisky. Pásmo 25,00 až 25,05 za euro drží.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pondělí 2. září 2024
V pondělí 2. září 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 25,00-25,06
USDCZK: 22,47-22,71
EURUSD: 1,1006-1,1099
Směňujte online na RoklenFx!
Aktuální týden zahajujeme neúplným obchodování, jelikož americké trhy jsou v pondělí z důvodu státního svátku zavřené. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1060 za euro. Předpokládáme, že se v nejbližších dnech udrží po většinu času v pásmu 1,1050 až 1,1100. Koruna se dál obchodnuje v rozmezí 25,00 až 25,05 za euro. Proti dolaru oslabila nad 22,60.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Americká měna se v minulém týdnu dočkala podpory ze strany dat. Jednalo se nejen o data z trhu práce, kde figurovala týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale také o revizi amerického HDP směrem vzhůru. Na eurové straně pak úřadovala inflační data, zejména nad očekávání trhu slabší německá inflace.
V tuto chvíli předpokládáme, že se dolar bude obchodovat více do strany, zejména v době před zveřejněním dat z amerického trhu práce. Ta budou reportována tento pátek. Další výsledek pod konsensem trhu by přispěl ke slabšímu dolaru, jelikož by do hry vrátil debatu o snížení sazeb o půl procentního bodu tento měsíc. Pozitivní výsledek by dolaru naopak pomohl, nevěříme však v jeho výraznou rally.
A nejsme v tom sami. Report Commodity Futures Trading Commission k 27. srpnu ukázal čistou dolarovou short pozici u všech nekomerčních subjektů, tedy od spekulantů až po manažery portfolií. Čistá krátká pozice na dolaru se objevila poprvé od ledna.
U spekulantů vedle toho pozorujeme citelný nárůst u dlouhých futures pozic na euro.
Dnes nás vedle zavřené Wall Street čekají revize evropských indexů PMI průmyslu. Ten americký se přidá až zítra. Ve středu budeme sledovat revize evropských indexů PMI služeb a americký JOLTS report z trhu práce. Ve čtvrtek bude zveřejněn americký index ISM služeb a Národní report zaměstnanosti od agentury ADP. V pátekr nás čeká poslední revize evropského HDP, německý průmysl, a především data z amerického trhu práce, která mají potenciál ovlivnit tržní výhled sazeb, dolar i akcie.
Aktuální tržní výhled pracuje stále se snížení sazeb v letošním roce o zhruba procentní bod, z toho v záží o necelých 36 bazických bodů. Pro rok 2025 je pak očekáváno snížení o cca 110 bazických bodů.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Pondělí 2. září 2024
(10:01) Evropský index PMI sektoru průmyslu se za srpen dočkal revize směrem vzhůru z 45,6 b. na 45,8. V případě české verze jsme se dočkali nárůstu z 43,8 b. na 46,7 b. při predikci 43,5. Celkově vyzněly revize nálady v evropském průmyslu pozitivně, což euro reflektuje posílením nad 1,1070 EURUSD.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, X
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zařazeno | pá 06.09.2024 06:09:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/trzni-shrnuti-dnes-by-se-mohlo-rozhodnout-o-tom-jak-rychle-klesnou-americke-sazby/ |
Kategorie | Tržní shrnutí |
Autor | Roklen24 |
guid | https://roklen24.cz/?p=162742 |