Dana Baudišová pro Novinky.cz: Jídlo ze sklepů odneste a do záplavové vody jen v holínkách a rukavicích

Kristýna Šopfová

Voda z polí a bleskových záplav obsahuje mnoho závadných mikroorganismů, které mohou při přímém kontaktu s kůží způsobit infekce a zdravotní problémy. Mikrobioložka vody Dana Baudišová ze Státního zdravotního ústavu radí mít na sobě holínky, rukavice a další ochranné pomůcky. Ti, kteří mají studnu jako hlavní zdroj vody, by ji v případě záplav používat neměli.

Foto: Patrik Biskup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Jaká hygienická opatření by měli lidé v případě, že jsou v místě zasaženém velkou vodou, dodržovat?

V první řadě by se měl člověk vyvarovat přímého styku se záplavovou vodou. V okamžiku, kdy už ji v domě má, tak by měl používat holínky, gumové rukavice, zkrátka standardní ochranné pomůcky, které jsou neporušené a funkční. Je důležité dbát na hygienu, a pokud v oblasti skutečně hrozí povodeň, je dobré mít i zásoby pitné vody.

Důležitou prevencí je pro osoby, u nichž je riziko, že k nim jednou záplavy přijdou a budou mít se záplavovou vodou kontakt, hlídat si očkování především proti tetanu a žloutence typu A. To je potřeba sledovat průběžně, před povodní se už to nezachrání.

Meteorolog: V Jeseníkách může napršet jako při katastrofálních povodních v roce 1997

Domácí

Proč je důležité nepřijít do přímého tělesného kontaktu s povodňovou vodou?

Bere všechno, co jí přijde do cesty. Může obsahovat vysoký počet nežádoucích mikroorganismů, a to jak z vyplavených septiků, odlehčovacích kanálů nebo povrchové vody, tak i z polí, kde žijí divocí živočichové, kteří mohou být přenašeči nejrůznějších onemocnění. Záplavová voda je považována za vysoce mikrobiálně rizikovou.

Takže když má někdo drobnou ránu, může si hned zadělat na infekci?

Ano. Brány infekce nejsou jen v tom, že člověk vypije kontaminovanou vodu, ale i přes kůži, sliznice i různé oděrky. Proto je důležité používat rukavice, a jakmile prasknou, vyměnit je za nové. Pokud dojde i přesto ke kontaktu s touto vodou, je nutné místo okamžitě vydezinfikovat. Buď chlorovým roztokem, nebo dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu.

Při jakýchkoliv zdravotních potížích by lidé měli navštívit lékaře a informovat ho, že měli kontakt se záplavovou vodou. Je to důležitá informace a lékař ji nemá jak jinak zjistit.

Pokud by došlo ke kontaminaci pitné vody, na co se zaměřit?

Záleží, jestli je dům napojen na veřejný vodovod nebo vlastní studnu. V okamžiku, kdy je studna zaplavená, nemůže se používat. Pokud je dům napojený na veřejný vodovod, je to věcí provozovatele, který má jistě preventivní protipovodňová opatření na ochranu zdroje a řešení situace včetně nouzového zásobování.

I tak je ale potřeba sledovat, jestli voda, která teče z kohoutku, nemá nějak změněné vlastnosti. Třeba je zakalená, změnil se její pach nebo chuť. V tom případě je důležité to nahlásit provozovateli, který to podle zákona o ochraně veřejného zdraví musí řešit.

Platí, že v období vydatných dešťů by se voda ze studny neměla vůbec používat, anebo je možné ji třeba převařit?

V Česku je přes 95 procent obyvatel napojeno na veřejný vodovod. Těch skutečně plně závislých na studnách je málo. Bohužel jsou studny ale velmi rizikové a mnoho z nich nevyhovuje ani v době normálních podmínek. Při velkých deštích může docházet ke kontaminaci, což se na první pohled pozná tak, že je trochu zakalená.

Pokud má člověk jistotu, že voda byla opravdu kontaminovaná po záplavách nebo velkých lijácích, měl by studnu nejprve vyčistit, sanovat a teprve pak řešit, jestli se může pít. Neměl by to zkoušet, to je opravdu velké riziko.

Ve chvíli, kdy jste v oblasti, která není zatopená, ale máte třeba po silném dešti pochybnosti, vodu určitě převařte. Musí to být ale skutečně var - 100 °C, nechat aspoň 10 minut odstát a postupně zchladnout. Tím dojde k usmrcení všech rizikových mikroorganismů. Ne že to zahřejete krátce v rychlovarné konvici. Pokud je studna významně kontaminovaná (zatopená), tak vám ani var nemusí pomoci a rozhodně to nelze doporučit.

První, co bývá při nárazových povodních nebo velké vodě zatopeno, jsou sklepy, kde většina lidí skladuje brambory, jablka a další zeleninu. Ta je mnohdy v bedýnkách v policích, kam voda nemusí vystoupat, ve vlhkém prostředí ale plodiny jsou. Je rizikové je jíst?

Je to problém. Potraviny, které přišly, byť do takto nepřímého styku, se záplavovou vodou, je nutné zlikvidovat. Jediné potraviny, které je možné důkladně umýt, vydezinfikovat a poté konzumovat, jsou ty hermeticky uzavřené, třeba konzervy. Všechno ostatní je do určité míry rizikové.

U zemědělských plodin, pokud nepřišly do přímého kontaktu s vodou, se uvádí možnost konzumace po třech týdnech, následné hygienické kontrole a důkladném uvaření, ale já bych to spíše nedoporučila. Pokud je časově možné se na povodeň nějak připravit, tak je vhodné potraviny ze sklepa preventivně odnést.

Pokud by někdo rizika podcenil, vystavuje se zažívacím problémům?

Největším nebezpečím jsou střevní problémy s fekálně orálním přenosem. S povodněmi mohou souviset i další onemocnění, která mohou přenášet zvířata vyplavená z polí, jako je tularémie, leptospirózy a další.

ON-LINE: Extrémní lijáky ve střední Evropě jsou důsledkem mimořádně teplých moří, vysvětluje meteorolog

Počasí
Diskuze
Sdílejte článek
Související témata:
Zdravotnictví
Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Voda
Hygiena

Zařazenopá 13.09.2024 11:09:00
ZdrojSZÚ
Originálnovinky.cz/clanek/domaci-jidlo-ze-sklepu-odneste-a-do-zaplavove-vody-jen-v-holinkach-a-rukavicich-do...
KategorieAktuality, SZÚ V MÉDIÍCH
AutorNovinky.cz
guidhttps://szu.cz/?p=40893
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.