Nástroje na ochranu obchodu EU ochránily v roce 2023 půl milionu pracovních míst v EU

podání ruky
© Copyright Pixabay - philreeseabb

Podle dnes přijaté zprávy o činnostech EU na ochranu obchodu v roce 2023 sehrávají nástroje na ochranu obchodu, jež prosazují spravedlnost a rovné podmínky, zásadní úlohu při ochraně pracovních míst v EU.

Na konci roku 2023 bylo v EU zavedeno celkem 182 opatření na ochranu obchodu: 156 antidumpingových opatření, 25 antisubvenčních opatření a jedno ochranné opatření. Ve srovnání s rokem 2018, kdy bylo zavedeno 133 opatření, jde o téměř 40% nárůst. V roce 2023 bylo ve srovnání s rokem 2022 také zahájeno dvakrát více nových šetření. Tento významný nárůst činnosti podtrhuje odhodlání Komise důsledně se vypořádat s množícími se případy nekalého obchodu.

Počet pracovních míst v EU chráněných těmito opatřeními se rovněž dramaticky zvýšil, a to z 365 000 v roce 2018 na téměř 500 000 přímých pracovních míst na konci roku 2023. Mezi průmyslová odvětví chráněná zavedenými opatřeními patří strategické sektory, jako jsou větrná energie, solární sklo a optická vlákna, jež mají zásadní význam pro ekologickou a digitální transformaci EU. Týká se to i řady odvětví s významným zastoupením malých a středních podniků (například keramika), která jsou vůči nekalým obchodním praktikám obzvláště zranitelná.

Zpráva dále zdůrazňuje, že je třeba přijmout opatření, jako je zahájení antisubvenčního šetření týkajícího se bateriových elektrických vozidel z Číny, s cílem chránit odvětví zelených technologií před nekalým obchodem.

Zpráva rovněž ukazuje, že Komise i nadále důsledně bránila průmysl EU před nespravedlivými ochrannými opatřeními zahájenými třetími zeměmi, čímž pomohla zajišťovat nepřetržitý přístup na trhy třetích zemí.

Pomoc malým a středním podnikům v boji proti nekalému obchodu

Malé a střední podniky jsou vůči nekalé hospodářské soutěži zranitelnější. V průběhu roku 2023 Komise prioritně přijímala a zintenzivňovala opatření, která mají těmto podnikům pomoci řešit nekalou hospodářskou soutěž v podobě dumpingového a subvencovaného dovozu. Patří mezi ně asistenční služba, zvláštní internetové stránky, praktická pomoc při šetřeních, podrobné pokyny, jakož i několik informačních a školicích programů.

Zpráva rovněž vyzdvihuje ta výrobní odvětví v EU s vysokým podílem malých a středních podniků, která úspěšně využívají opatření EU na ochranu obchodu a profitují z nich, včetně odvětví keramiky, jízdních kol a produkce pstruhů.

Řádné prosazování právních předpisů má zásadní význam pro účinnost opatření EU

Zásadní význam pro Komisi má i nadále zajištění účinnosti opatření na ochranu obchodu prostřednictvím rázných kroků proti stále komplexnějším praktikám obcházení.

To zahrnuje lepší monitorování zavedených opatření na ochranu obchodu, jakož i účinná opatření proti neustále se vyvíjejícím praktikám obcházení ze strany třetích zemí. Více než jedna pětina obchodních opatření, která jsou v současné době zavedena, tak konkrétně řeší vyhýbání se příslušným povinnostem ze strany hospodářských subjektů.

Jen v roce 2023 se čtyři z dvanácti nových šetření týkaly podezřelých případů obcházení opatření a vedly k rozšíření opatření na jiné třetí země. Kromě toho byla dvě stávající opatření rozšířena na další země s cílem řešit praktiky překládky. Proběhlo rovněž antiabsorpční šetření, které se zaměřilo na výrobce, kteří snížili své ceny na „absorbování“ cel, která jim byla uložena. Výsledkem bylo výrazné zvýšení původních cel uložených EU.

Další informace

42. výroční zpráva o ochraně obchodu

Pracovní dokument útvarů Komise

Infografika k aktuálnímu stavu v roce 2023

Citace

Ochrana průmyslu EU před nekalými obchodními praktikami a zajištění rovných podmínek mají zásadní význam pro konkurenceschopnost EU. Navzdory geopolitickému napětí a širším výzvám zůstává EU jedním z nejotevřenějších trhů na světě. Tuto otevřenost však nelze považovat za samozřejmost. Pokud dochází k podkopávání obchodu založeného na pravidlech, neváháme jednat. Výrazný nárůst našich aktivit na ochranu obchodu během tohoto funkčního období je toho důkazem.

Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda odpovědný za obchodní politiku

Podrobnosti

Datum zveřejnění
24. září 2024

Zařazenone 29.09.2024 17:09:00
ZdrojEK v ČR
Originálczechia.representation.ec.europa.eu/nastroje-na-ochranu-obchodu-eu-ochranily-v-roce-2023-pul-milionu...
Přílohy
handshake-7346772_640.jpg (40.9013671875kB)
KategorieZastoupení v Česku, Tisková zpráva, mezinárodní obchod

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.