Inflace v Evropě klesá. ECB může dál snižovat sazby
Klíčové body
- Dezinflační trend v zemích eurozóny je evidentní. Evropská centrální banka bude mít prostor na dalším zasedání snížit sazby o 25 bazických bodů.
- Polsko se potýká s vyšší přetrvávající inflací. Naopak kanadská cenová hladina pozitivně překvapila výraznějším poklesem.
- Dolar včera posílil pod hranici 1,0900 EURUSD. Kurzovému posunu pomohla jestřábí rétorika Christophera Wallera z Fedu.
Včerejší den nám přinesl několik inflačních čísel. Ty nám ukázaly, že inflační tlaky v Evropě polevují a ECB je připravena pokračovat ve svém postupném uvolňování monetárních podmínek. Zítra tedy čekáme další pokles sazeb o 25 bazických bodů.
Na čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky s největší pravděpodobností klesnou úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. Tento krok podpořilo i včerejší potvrzení některých inflačních čísel. Například meziroční inflace ve Francii klesla v září z 1,8 % na 1,1 %, oproti očekávaným 1,2 %. Ve Španělsku pak ve stejném období cenová hladina klesla z 2,3 % na 1,5 %. Trend je dezinflační a je tedy více než pravděpodobné, že inflace v eurozóně bude ve čtvrtek ráno potvrzena na úrovni 1,8 % v meziročním srovnání za září.
Podle německého ZEW institutu se odeznění inflačních tlaků, očekávání poklesu sazeb a obecné zlepšení nálady projevilo přímo v číslech. Včera zveřejněný index ekonomického sentimentu v Německu za říjen vykázal růst z 3,6 bodu na 13,1 bodu. Očekáván byl mírnější nárůst na 10 bodů. Jedná se o první růst indexu od června. V celé eurozóně pak index vzrostl z 9,3 bodu na 20,1 bodu. I v tomto případě byl očekáván jen mírnější nárůst, konkrétně na hodnotu 16,9 bodu.
Měnový pár eura vůči dolaru se včera ráno poprvé od začátku srpna dostal pod úroveň 1,0900 EURUSD, kterou v předchozích dnech několikrát otestoval. Včerejším silnějším dolarovým pozicím pomohl Christopher Waller v pondělí večer svojí jestřábí rétorikou. Podle Wallera by Fed měl být opatrnější ohledně snižování sazeb v porovnání se zářím (kdy sazby klesly o 50 bazických bodů). Člen rady guvernérů naznačil, že pokud se inflační čísla nebudou vyvíjet dle očekávání, mohla by přijít do konce roku úroková pauza. Dolar však na silnějších pozicích dlouho nevydržel, v odpoledních hodinách se vrátil zpět na slabší úrovně. Z dlouhodobějšího hlediska však zelené bankovky mohou využít současné dynamiky k dosažení dalších zisků. Zvrátit by to teoreticky mohla ve čtvrtek Christine Lagarde, pokud by její rétorika na tiskovce ECB byla jestřábí, což by mohlo zvrátit směřování evropské společné měny k slabším hodnotám.
Včerejší den byl na inflační čísla nabitý. Spotřebitelská inflace byla zveřejněna například ve Švédsku, kde meziroční inflace za září klesla z 1,9 % na 1,6 % podle očekávání. Švédská koruna i přesto posílila o více než 0,6 % během několika hodin a zpevnila pod 11,30 EURSEK. Situace je odlišná v Polsku, kde cenová hladina vzrostla v meziročním srovnání ze 4,3 % na 4,9 %. Důvodem tohoto růstu je relativně nízká srovnávací základna ale i přetrvávající dynamičtější inflace v sektoru služeb (aktuálně je meziroční nárůst cen o 6,8 %). Zlotý zůstává téměř bez reakce.
Včera odpoledne pak překvapila kanadská inflace. V zemi javorového listu cenová hladina klesla z 2 % na 1,6 % (očekáván byl pokles na 1,8 %). Spotřební inflaci táhly dolů zejména klesající ceny paliv. Trhy v tuto chvíli zaceňují 70% pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bazických bodů na zasedání Bank of Canada příští týden. Před zveřejněním dat byla tato pravděpodobnost 50 %. Dnes ráno pak byla zveřejněna inflace ve Velké Británii. Ta v září meziročně klesla z 2,2 % na 1,7 %, přestože trhy očekávaly mírnější pokles na 1,9 %. Libra reagovala oslabením nad 0,835 EURGBP.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0880 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,3760 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0864 do 1,0941 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,25 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,21 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,20 až 25,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,25 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo
Zařazeno | st 16.10.2024 08:10:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/inflace-v-evrope-klesa-ecb-muze-dal-snizovat-sazby/ |
Kategorie | Devizové trhy, Trhy Měny, Trhy Přehled |
Autor | Antonín Hudec |
guid | https://roklen24.cz/?p=164540 |