Ve čtvrtek 28. listopadu 2024 byla v pavilonu Bohemia na pražském Výstavišti slavnostně předána ocenění Evropské komise za inovativní vzdělávací projekty. Tři školy si odnesly prestižní Evropskou cenu za inovativní výuku (EITA, European Innovative Teaching Award), která podporuje moderní přístupy ve vzdělávání s důrazem na témata wellbeingu a inkluze. Dalších sedm škol získalo Evropskou jazykovou cenu Label za přínosné projekty v oblasti jazykového vzdělávání. Tu ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR uděluje Dům zahraniční spolupráce (DZS) už po třiadvacáté.
Jedním z oceněných příkladů dobré praxe je základní škola v Moravanech, kde začaly mezinárodní aktivity nenápadně eTwinningovým projektem, který pak škola rozvinula v rámci programu Erasmus+. Zástupkyně ředitelky Miroslava Filipi popsala, jak projekt nastartoval nový přístup k výuce. „Začínali jsme úplně obyčejným projektem eTwinning, který si nedával velké ambice, ale pochopila jsem, že mám před sebou výjimečný kolektiv s přirozenými lídry. Děti přicházely se svými nápady, které by chtěly uskutečnit. Najednou byl z eTwinningu Erasmus+, protože děti chtěly vycestovat. A tady musíme poděkovat i rodičům, že nás v tom podpořili,“ uvedla Filipi.
Podle Miroslavy Filipi tento přístup inspiroval další generace žáků, které na tradici projektů navazují. „Je super, jak tyto děti jdou příkladem těm dalším a ty už automaticky navazují na tu předchozí spolupráci. Už se to bere jako tradice a vůbec je nenapadne, že by toho neměly být součástí,“ dodala.
Nejde však jen o studenty. Významný posun zaznamenal i samotný učitelský sbor, který nyní společně podporuje aktivity napříč školou. „Ze začátku jsme byli trošku jako sami vojáci v poli, ale teď už je to jinak a kantoři nám pomáhají. Už několik let,“ potvrdila ředitelka školy Jana Felcmanová.
Škola se díky partnerství mezi učiteli a studenty zapojila do celé řady aktivit, od sázení stromů přes zpívání v senior centru až po mapování klimatických rizik v obci. Veliký dík patří samozřejmě i vedení obce, které je v tomto směru pokrokové a dětem rádo naslouchá a spolupracuje s nimi.
„Dnešní oceněné projekty ukazují, že inovace ve vzdělávání nejsou jen o technologických novinkách, ale o hledání smysluplných cest, jak zlepšit učení a přinášet nové příležitosti,“ připomněl ve svém projevu Roman Klepetko, náměstek ředitele DZS.
Tyto inspirativní příběhy potvrzují, že kvalitní vzdělávací projekty mění nejen školy, ale i celé komunity. Evropské ceny za inovativní výuku a Evropské jazykové ceny Label tak zůstávají významným impulsem pro další rozvoj vzdělávání v Česku.
Evropská cena za inovativní výuku
Evropská cena za inovativní výuku (EITA) je udělována nejlepším inovativním projektům realizovaným v rámci programu Erasmus+ v oblasti školního vzdělávání a odborného vzdělávání a přípravy. Tématem pro tento rok byl Wellbeing at School ve spojitosti s iniciativou Pathway to School Success. Cenu, která je udělována Evropskou komisí od roku 2021 v rámci Evropského prostoru vzdělávání, obdrželo během předchozích ročníků už více než 400 vynikajících projektů programu Erasmus+. Ocenění EITA letos získává 93 projektů z 32 zemí, mezi nimi i tyto tři české projekty:
• Kategorie předškolní vzdělávání (MŠ) – Mateřská škola Praha 4, Mírového hnutí 1680,
Projekt: Rozvoj pedagogických pracovníků v oblasti podpory dětí
• Kategorie primární vzdělávání (1. stupeň ZŠ) – Základní škola logopedická, Praha
Projekt: Be a True Buddy, Not a False Buddy
• Kategorie sekundární vzdělávání (2. stupeň ZŠ a gymnázia) – Gymnázium Ladislava Jaroše
Projekt: Spokojená školní komunita
Evropská jazyková cena Label a priority Evropské komise
Evropská jazyková cena Label je aktivitou Evropské komise pro podporu výjimečných a inovativních projektů v oblasti jazykového vzdělávání, a to letos již po třiadvacáté. Cílem je podporovat kvalitní inovativní projekty, motivovat a inspirovat další učitele k využívání těchto postupů ve výuce jazyků a motivovat žáky ke studiu cizích jazyků. Zapojit se mohou nejrůznější vzdělávací instituce od jazykových škol, neziskových organizací přes mateřské, základní, střední školy a gymnázia, až po vysoké školy. Od roku 2022 je cena Label udělována ve dvou kategoriích – v kategorii projektů Erasmus+ a v kategorii ostatních inovativních projektů.
Každý rok stanovuje Evropská komise priority, ke kterým by se měly přihlášené projekty vztahovat. Speciální pozornost byla v roce 2024 věnována těmto prioritám:
- Podpora nově příchozích migrantů, vysídlených dětí a mladých lidí v jejich potřebách jazykového vzdělávání
- Profesní rozvoj učitelů se zaměřením na začleňování a mezikulturní dialog, zejména pokud jde o zvýšenou jazykovou rozmanitost ve třídě
- Podpora projektů zaměřených na menšiny a regionální jazyky jako prostředek šíření myšlenky rovnosti, sociální soudržnosti a aktivního občanství
- Studium jazyků, které podporuje osobní růst dospělých účastníků vzdělávání
- Podpora projektů zaměřených na propojování jazykových a nejazykových obsahů
- Podpora individualizace jazykového vzdělávání osob nadaných či se speciálními vzdělávacími potřebami
Projekty oceněné Evropskou jazykovou cenou Label 2024:
- Code of Mystery (Střední odborná škola logistických služeb, Učňovská 100/1, 190 00 Praha 9 – Hrdlořezy)
- 2021-1-CZ01-KA121-VET-000007167 (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horky nad Jizerou 35)
- Uč pro budoucnost (Základní škola, Liberec, Broumovská 847/7, příspěvková organizace)
- Say YES to ECO success (Základní škola Moravany, okres Pardubice, Komenského 118, 53372 Moravany)
- Hiking – Explore And Learn! (Základní škola Valašské Meziříčí, Šafaříkova 726, okres Vsetín, příspěvková organizace, 75701)
- UNICEF-Puppen auf Europareise (Základní škola Přimda, okres Tachov, příspěvková organizace)
- EU_UP (Erasmus Update_Upskilling People) (Základní umělecká škola, Vysoké Mýto, příspěvková organizace)
Představujeme projekty oceněné letošní Evropskou cenou za inovativní výuku a Evropskou jazykovou cenou Label
Celkem 11 českých škol a univerzit dnes převzalo ceny za své inovativní počiny v oblasti vzdělávání.
Zařazeno | po 02.12.2024 16:12:00 |
---|---|
Zdroj | dzs-cz |
Originál | dzs.cz/clanek/ceske-skoly-ziskaly-evropske-ceny-za-inovativni-jazykove-vzdelavaci-projekty |
Autor | DZS_Admin |
guid | 3648 at https://www.dzs.cz |