Listopadová inflace nahrává poklesu sazeb. ČNB se podle nás přikloní k úrokové pauze
Klíčové body
- Tuzemská inflace v listopadu meziročně stagnovala na 2,8 %. Trhy čekaly mírný nárůst.
- Člen bankovní rady Jan Kubíček se přiklání k úrokové pauze. Jedním z důvodů jsou přetrvávající proinflační rizika v sektoru služeb.
- Dnes bude zveřejněna inflace ve Spojených státech amerických. Analytici očekávají mírný nárůst cenové hladiny.
Nižší listopadová inflace, oproti očekávání trhu i ČNB, nahrává poklesu sazeb. Nicméně, úroková pauza je stále ve hře, jak včera potvrdil člen bankovní rady Jan Kubíček. Radní vidí rizika hlavně v sektoru služeb, kde by mohla být potíž stlačit růst cen k 2 %. Inflace bude dnes zveřejněna i za Atlantikem. Její výsledek může ovlivnit prosincové rozhodnutí Fedu, přestože se bude jednat jen o malý dílek celkové skládačky.
Tuzemská inflace v listopadu v meziročním srovnání stagnovala na úrovni 2,8 %, přičemž tržní konsensus počítal s mírným růstem na 3 % a poslední prognóza ČNB s růstem 2,9 %. V meziměsíčním srovnání inflace klesla z 0,3 % na 0,1 %. Očekáván byl pokles na 0,2 %. Nadále přetrvává vyšší inflace v odvětví služeb (meziročně 5,2 %), zboží zdražovalo mírnějším tempem (meziročně 1,4 %). Na růstu cen se nejvíce projevilo zdražování bydlení (od nájemného, přes vodného, stočného a cenu energií) a potravin (vejce meziměsíčně zdražily o 31,7 %) . Naopak ceny ve spotřebním koši klesaly v oddílu odívání a obuvi.
Koruna se začátkem týdne pomalu přibližovala k hranici 25,00 za euro, zveřejnění inflačních čísel ji oslabilo nad hranici 25,10 EURCZK. V následné korekci tuzemská měna posílila o pár haléřů zpět na silnější úrovně. Výraznější pohyby byly u měnového páru dolaru s korunou, kde tuzemská měna oslabila zpět nad 23,80 USDCZK, a znovu se tak blíží k hranici 24,00 za dolar.
Lepší inflační čísla zvyšují sázky na další pokles sazeb o 25 bazických bodů na posledním letošním měnověpolitickém zasedání České národní banky. Nicméně varianta úrokové pauzy je reálná. K tomuto scénáři inklinuje i radní Jan Kubíček. Ve včerejším rozhovoru pro Bloomberg vidí bilanci rizik spíše na proinflační straně. Situace se však může ještě změnit s příchodem dat. Okolnosti může ovlivnit i Fed a ECB, jelikož se rozhodují ještě před ČNB. Kubíček vidí rizika zejména v odvětví služeb, kde dezinflační trend skončil, a je malá pravděpodobnost, že zdražování zpomalí pod 2 %. To i přesto, že jádrová inflace v listopadu zpomalila z 2,4 % na 2,3 %. Zdražování ve službách je podle člena bankovní rady „separátní, trvalejší“ riziko, nejedná se tedy o dojezd předchozí inflační vlny. Příčinou může být i změna ve struktuře poptávky.
Dnes odpoledne nás čekají důležitá čísla, která mohou ovlivnit prosincové rozhodnutí Fedu, a zároveň se propsat i do kurzu koruny. O půl třetí bude zveřejněna americká spotřebitelská inflace, která by měla dle tržního konsensu meziměsíčně vzrůst z 0,2 % na 0,3 % a meziročně z 2,6 % na 2,7 %. Z renomovaných bankovních domů nejoptimističtěji vidí situaci Bank of America (meziměsíční nárůst cen o 0,22 %, meziroční o 2,6 %), nejpesimističtěji UBS (meziměsíční nárůst cen o 0,31 %, meziroční o 2,8 %). Trhy dnešní ráno očekávají, že Fed za týden sníží sazby o 25 bazických bodů více než s 85% pravděpodobností. Více jsme k americké inflaci psali v Tržním shrnutí.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0515 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,46 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0477 do 1,0575 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,09 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,85 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,06 až 25,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,70 do 23,97 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo
Zařazeno | st 11.12.2024 08:12:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/listopadova-inflace-nahrava-poklesu-sazeb-cnb-se-podle-nas-prikloni-k-urokove-pauze/ |
Kategorie | ['Devizové trhy', 'Trhy Měny', 'Trhy Přehled'] |
Autor | Antonín Hudec |
guid | https://roklen24.cz/?p=166618 |