Mohou trhy vystoupat k dalším rekordním výšinám?
Akciové trhy se ženou k novým rekordním maximům, index S&P 500 už za letošek posílil o 28 % a NASDAQ Composite překročil klíčovou hodnotu 20 000, takže od počátku roku posílil o 34 %. Za tímto vzestupem stojí účinná kombinace faktorů:
- Klesající inflace a otočka Fedu: Pokles inflace s sebou přinesl očekávání, že bude Fed dál zmírňovat svou restriktivní politiky a snažit se o hladké přistání.
- Odolná americká ekonomika: Ekonomika Spojených států je i nadále robustní a vzdoruje někdejším obavám z recese.
- AI a technologická dominance: Růstu trhu napomáhá optimismus kolem AI a technologických akcií, které tvoří významnou část trhu.
- Sezónní faktory: V této roční době podporují sílu akcií často historické trendy spojené s vánočními nákupy a úpravami portfolia před koncem roku.
- Narativ „Trump 2.0“: K růstu cen akcií přispívají i naděje na regulatorní prostředí vstřícnější k podnikání, více fúzí a akvizic a případné snižování daní.
Velkou otázkou zůstává, jak dlouho může tento vzestup vydržet. Stále častěji se totiž objevují známky nepříznivých faktorů, a tak by měli být investoři připraveni na možný růst volatility.
Rizika na obzoru
- Nadhodnocenost: Buffettův indikátor, široce rozšířený ukazatel nadhodnocenosti trhu, který porovnává tržní kapitalizaci s hrubým domácím produktem (HDP) země, napovídá, že ceny akcií neodpovídají základním ekonomickým ukazatelům a překonaly už úroveň dosaženou během internetové horečky i globální finanční krize. Když jsou akcie nadhodnocené, je menší prostor pro chyby. Pokud hospodářské výsledky nebudou odpovídat očekávání nebo zpomalí hospodářský růst, mohou trhy očekávat prudkou korekci.
- Fed nemusí rozvolňovat dle očekávání: Trhy sice čekají, že bude Fed dál snižovat sazby, ale je zde riziko, že inflační tlaky udělají centrální bance čáru přes rozpočet. CPI z poslední doby ukazuje, že se inflaci dosud zkrotit nepodařilo, a pokud začne Trump realizovat své politické sliby – jako zvýšení fiskálních výdajů a zavedení nových cel – může znovu začít růst. To by omezilo manévrovací prostor Fedu a trhy by se mohly dočkat nepříjemného překvapení.
- Zklamání v regulační oblasti: Investoři počítají s tím, že regulační změny přinesou více fúzí a akvizic (M&A) a podpoří růst výdělků korporací. Ale tyto změny mohou být pomalejší, případně menší, než se čekalo, zejména pokud se změní politické priority. A tak se mohou firmy, které spoléhají na prorůstové regulační prostředí, dočkat přecenění kvůli změnám očekávání.
Úpravy portfolia
Ve světle těchto rizik je nejspíš na čase zvážit, jak upravit své portfolio tak, aby umožňovalo využít nabízených příležitostí a zároveň zajistilo potřebnou ochranu. Zajímavé mohou být například tyto strategie:
Opatrný přístup k příležitostem
Pokud ve vás výrazné posilování trhu vyvolává strach z promeškané příležitosti (FOMO) a rádi byste na něm také něco trhli, ale zároveň ve možná emocionální zátěž spojená s tržní volatilitou vyvolává stres, můžete zkusit průměrování dolarových nákladů (Dollar-Cost Averaging, DCA). Tato strategie umožňuje investovat postupně, takže snižuje tlak na správné načasování, ale přitom zajišťuje pozice potřebné pro dlouhodobý růst. DCA pomáhá zmírnit emoční stres tím, že zahlazuje účinky výkyvů trhu a zajišťuje potřebnou úroveň investic, aniž byste se museli neustále strachovat, kdy začnou ceny znovu klesat.
Zajištění pomocí opcí
Pokud máte obavy, že dojde k propadu a vy o své zisky znovu přijdete, mohou jako účinné zajištění posloužit opce. Index volatility (VIX) je na nízké úrovni, a tak jsou opční prémie poměrně levné. Investoři toho mohou využít a nakoupit put opce na klíčová aktiva nebo tržní indexy. Tato strategie zajistí ochranu před rizikem propadu a zároveň umožní vydělat na případném vzestupu.
Selektivní přesun investic mezi technologickými firmami
Technologické a AI akcie jsou klíčovými hybateli dnešních trhů, ale ne všechny firmy jsou si rovny. Není to tak dlouho, co jsme psali o vývoji AI narativu a řešili, jak se AI momentum šíří od polovodičů k softwarovým firmám a jaké další sektory na tom mohou vydělat.
Diverzifikace nejen v rámci růstových akcií, ale i do kvalitních a hodnotových titulů
Na čele současného vzestupu kráčejí technologie a AI, ale připojili se i výrobci zbytného zboží a finanční instituce. Tyto sektory nabízejí expozici v růstových odvětvích za rozumnější ceny a představují příležitost k rebalancování portfolia.
Místo aby se investoři hnali za trendujícími tituly, mohou se zaměřit na sektory s nižším hodnocením a silnými fundamenty. Zboží denní spotřeby, zdravotnictví a veřejné služby mají zpravidla defenzivnější charakter a vedou si dobře i ve chvíli, kdy začne trh klesat.
Příprava na příchod reflace
Pokud začne Trump prosazovat svou politiku, jako vyšší fiskální výdaje a cla v mezinárodním obchodě, mohou zajištění proti inflaci nabídnout hmotná aktiva. V reflačním prostředí si zpravidla dobře vedou komodity, energie a nemovitosti, protože mají vnitřní hodnotu a je jich omezené množství. Investoři by tak možná měli zvýšit svou expozici v takových aktivech, jako je zlato, zásoby energetických surovin a reality (fondy REIT), aby se ochránili před inflačními tlaky.
Zdroj: Saxo Bank
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zařazeno | út 17.12.2024 10:12:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/mohou-trhy-vystoupat-k-dalsim-rekordnim-vysinam/ |
Kategorie | ['Investice', 'investice'] |
Autor | Charu Chanana |
guid | https://roklen24.cz/?p=166785 |