Evropská komise nastínila podobu příštího dlouhodobého rozpočtu EU po roce 2028
Evropská komise nastínila podobu příštího dlouhodobého rozpočtu EU po roce 2028. Zapojte se do jeho tvorby i vy, vyzvala občany
Evropská komise zveřejnila první nástin budoucího víceletého finančního rámce (VFR) na období 2028–2034. Dává tak prostor k prvním diskuzím o tom, jak přizpůsobit dlouhodobý rozpočet budoucím potřebám, ambicím a prioritám EU. Vůbec poprvé se k podobě příštího rozpočtu mohou přímo vyjádřit i občané EU.
V současnosti je dlouhodobý rozpočet EU plánován na období sedmi let. Zároveň jsou pro každý jednotlivý rok stanovovány limity pro celkové roční závazky a platby. Tradičně jsou z rozpočtu EU financovány například výdaje určené na zvýšení prosperity jednotlivých regionů EU a překonání rozdílů mezi nimi, podporu zemědělství a životního prostředí nebo posílení bezpečnosti v EU a jejím okolí.
Nové priority a flexibilita rozpočtu
Evropská komise dle zveřejněné cestovní mapy plánuje navrhnout rozpočet tak, aby byl pružnější, jednodušší a více zaměřený na aktuální výzvy spojené s bezpečnostními hrozbami, hospodářskou konkurencí USA a Číny, migrací nebo přírodními katastrofami.
Součástí návrhu je také vytvoření Evropského fondu pro konkurenceschopnost, který by podporoval strategické investice a inovace. Komise rovněž připomíná potřebu zavedení nových vlastních zdrojů příjmu a zajištění stabilních národních příspěvků členských států, aby bylo možné kromě naplňování priorit EU také splacení půjček z nástroje NextGeneration EU.
Staňte se tvůrcem unijního rozpočtu
Nový rozpočet by měl mít přínos pro všechny Evropany, Komise proto zahajuje také iniciativu takzvaných veřejných konzultací, které přinášejí občanům EU možnost k vyjádření svého názoru na budoucí podobu rozpočtu. Sloužit k tomu mají následující odkazy, na kterých může každý občan EU až do 7. května zanechat zpětnou vazbu k jednotlivým politikám:
• Provádění financování z EU ve spolupráci s členskými státy a regiony
• Financování EU na podporu konkurenceschopnosti
• Financování EU na podporu vnější činnosti
• Podpora přeshraničního vzdělávání, odborné přípravy, solidarity, mládeže, médií, kultury, kreativních odvětví, hodnot a občanské společnosti
• Civilní ochrana, připravenost a reakce na krize
• Podpora vnitřního trhu a spolupráce mezi vnitrostátními orgány
• Výkonnost rozpočtu EU
Co bude následovat?
Po ukončení veřejných konzultací bude shromážděn občanský panel 150 Evropanů, kteří budou diskutovat a předkládat konkrétní doporučení pro příští rozpočet EU. Jeho součástí bude i online platforma, která veřejnosti nabídne možnost zapojení do debaty.
Formální návrh příštího víceletého finančního rámce Komise předloží letos v červenci. V průběhu celého roku by se do diskuzí o budoucím rozpočtu EU měly zapojit také všechny členské státy. Dle zkušeností z dojednávání předchozích víceletých rozpočtů však dokončení vyjednávání může trvat roky.
Současný víceletý finanční rámec platí od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2027 a jeho celková výše výdajů činí 1 211 miliard eur. Doplňuje ho program NextGenerationEU, který vznikl jako dočasný nástroje obnovy v reakci na pandemii koronaviru, a jehož objem představuje dodatečných 807 miliard eur. V rámci střednědobé revize v polovině období byl VFR dále posílen o 64,6 miliard eur na financování priorit jako je podpora Ukrajiny, migrace a vnější činnost.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.