Některá ustanovení o právních úkonech, Díl II, porovnání znění k 1.7.2008
Obchodní zákoník č. 513/1991 Sb.
Trvalý odkaz pro ustanovení zobrazené na této stránce k vložení do Vaší stránky:
Trvalý odkaz pro ustanovení zobrazené na této stránce v kontextu okolních ustanovení k vložení do Vaší stránky:
(1) Projev vůle se vykládá podle úmyslu jednající osoby, jestliže tento úmysl byl straně, které je projev vůle určen, znám nebo jí musel být znám.
(2) V případech, kdy projev vůle nelze vyložit podle odstavce 1, vykládá se projev vůle podle významu, který by mu zpravidla přikládala osoba v postavení osoby, které byl projev vůle určen. Výrazy používané v obchodním styku se vykládají podle významu, který se jim zpravidla v tomto styku přikládá.
(3) Při výkladu vůle podle odstavců 1 a 2 se vezme náležitý zřetel ke všem okolnostem souvisejícím s projevem vůle, včetně jednání o uzavření smlouvy a praxe, kterou strany mezi sebou zavedly, jakož i následného chování stran, pokud to připouští povaha věcí.
(4) Projev vůle, který obsahuje výraz připouštějící různý výklad, je třeba v pochybnostech vykládat k tíži strany, která jako první v jednání tohoto výrazu použila.
(5) Je-li podle této části zákona rozhodné sídlo, místo podnikání, místo závodu nebo provozovny anebo bydliště strany smlouvy, je rozhodné místo, které je ve smlouvě uvedeno, dokud změna není oznámena druhé straně.
(1) Jestliže je neplatnost právního úkonu stanovena pouze na ochranu některého účastníka, může se této neplatnosti dovolávat pouze tento účastník. To neplatí pro smlouvy uzavřené podle části druhé tohoto zákona.
(2) Ve vztazích upravených tímto zákonem neplatí ustanovení § 49 občanského zákoníku.
(3) Je-li součástí jinak neplatné smlouvy dohoda o volbě práva nebo tohoto zákona (§ 262) nebo dohoda o řešení sporu mezi smluvními stranami, jsou tyto dohody neplatné pouze v případě, že se na ně vztahuje důvod neplatnosti. Neplatnost těchto dohod se naopak netýká neplatnosti smlouvy, jejíž jsou součásti.
Kdo způsobil neplatnost právního úkonu, je povinen nahradit škodu osobě, které byl právní úkon určen, ledaže tato osoba o neplatnosti právního úkonu věděla. Pro náhradu této škody platí obdobně ustanovení o náhradě škody způsobené porušením smluvní povinnosti (§ 373 a násl.).
Zpět na obsah zákona
Kurzy a školení občanského a obchodního práva
Příbuzné stránky
- Příspěvek na péči posuzované úkony
- Některá ustanovení o právních úkonech, Díl II - Obchodní zákoník č. 513/1991 Sb.
- Některá ustanovení o právních úkonech, Díl II - Obchodní zákoník č. 513/1991 Sb., porovnání znění k 1.1.2013
- Některá ustanovení o právních úkonech, Díl II - Obchodní zákoník č. 513/1991 Sb., porovnání znění k 1.7.2012
- Některá ustanovení o právních úkonech, Díl II - Obchodní zákoník č. 513/1991 Sb.
- Zvláštní ustanovení o některých dílech, Díl 7 - Autorský zákon č. 121/2000 Sb.
- Neplatnost právních úkonů, Díl 1 - Insolvenční zákon č. 182/2006 Sb.
- Neúčinnost právních úkonů, Díl 2 - Insolvenční zákon č. 182/2006 Sb.
- Protest a některé jiné šekové úkony, Čl. II § 57, Čl. II paragraf 57 - Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.
?