Komentáře k nezaměstnanost - naplnila se novoroční tradice, oživení ekonomiky bude muset být agresivnější
V lednu se nově na úřady práce nahlásilo přes 80 tisíc uchazečů, zatímco v jarních a letních měsících to bývá zhruba polovina. Trh práce se teď bude muset vypořádat s tímto návalem. Postupem času by se ale hodnoty měly snižovat a dále klesat. Ještě únor bývá náročný na zapojení uchazečů, březen pak zpravidla přináší první hodnoty poklesu nezaměstnanosti. Ekonomika postupně začíná ožívat a to by se mělo projevit i na trhu práce. Rozhodně neklesne nezaměstnanost ze dne na den, pokles bude pozvolný.
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
Recese sice skončila, firmy ale nové zaměstnance nenabírají, lze vyčíst z posledních statistik trhu práce. Celkový počet uchazečů o zaměstnání v lednu stoupl na 629 tisíc, což je o 43 tisíc více než loni v lednu. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se v lednu zvýšil na 8,6 procenta. Hranici 600 tisíc překročil počet nezaměstnaných poprvé v novodobé historii České republiky. Po sezónním očištění dosahuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 8,1 procenta, což je o desetinu procentního bodu více než v prosinci a 0,7 procentního bodu výše než před rokem.
Lednový vzestup nezaměstnanosti není ničím novým. Právě v prvních dvou měsících roku bývá negativní sezónnost nejsilnější. V zimě ubývá pracovních míst sezónního charakteru, zejména ve stavebnictví, v lednu se navíc projeví propouštění ve firmách na konci kalendářního roku.
Nicméně i po odhlédnutí od tohoto faktoru se situace na trhu práce zhoršila, soudě podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí. Skutečně se ale nezaměstnanost zhoršuje? Statistiky publikované Českým statistickým úřadem nabízí trochu jiný obraz. Obě sady údajů, tj. statistiky evidované nezaměstnanosti, resp. podílu nezaměstnaných, z dílny MPSV a data o obecné míře nezaměstnanosti publikovaná ČSÚ, se vždy pohybovaly v souladu. Až do konce roku 2012. Poslední rok dochází ke znatelné divergenci obou měr nezaměstnanosti. Zatímco počet nezaměstnaných spočítaný podle metodiky ČSÚ (resp. ILO – Mezinárodní organizace práce) mírně klesá, počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce naopak stále stoupá.
Detailnější pohled na statistiky ukazuje, že problémem není výrazné propouštění (tzv. separation rate stagnuje), ale spíše absence vyššího počtu nových pracovních míst a nabírání zaměstnanců (jak je patrnéz poklesu tzv. hiring rate). Firmy prozatím mají prostor reagovat na růst zakázek a výroby vyšším využitím stávajících kapacit. Oživení ekonomiky bdue muset nabrat výraznější intenzity, aby se to projevilo zvýšením počtu volných pracovních míst a poklesu nezaměstnanosti.
David Marek, Patria Finance
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?