Tip na svátky - pozorujte vesmírnou stanici ISS
Prodloužený víkend kromě příjemného letního počasí a pobytu u vody může nabídnout i jiný zážitek. Pro naše území totiž nastává po čase opět zhruba dvoutýdenní období, kdy lze pouhým okem spatřit mezinárodní vesmírnou stanici ISS (International Space Station). Tentokrát pro ranní ptáčata, či především osoby prožívající dlouhou letní noc. Některé přelety totiž půjde spatřit již zhruba hodinu po půlnoci, ty „pozdní“ až po čtvrté hodině ranní.
Zmiňovaná ISS rychlostí 7 700 m/s ve výšce necelých 400 kilometrů obkrouží za každou zhruba hodinu a půl jedenkrát naši planetu. Vzhledem k trajektorii se relativně pravidelně pohybuje rovněž nad naším územím, a pokud je slunce zapadlé, nepřekáží mraky, můžeme ji tak snadno spatřit. Viditelnost některých přeletů trvá až 6 minut.
V těchto dnech bude nejzajímavějším/nejdelším sobotní přelet, jehož viditelnost bude 5 minut. ISS se objeví z JJZ směrem na východ. V tabulce uvedené podrobnosti o přeletech jsou vypočteny agenturou NASA pro pozorovací místo Praha. Hlavní město nicméně není vzhledem k osvětlení ideálním místem pro pozorování. Zvolte tak pro lepší zážitek nejlépe místo s omezeným „světelným smogem“. Vzít v potaz je pak také nutné určitou odchylku vůči „vypočtené pozorovací Praze“ a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Nalézt ISS na obloze nicméně není v daný čas žádná velká složitost… Níže nastíněn princip pozorování.
Zdroj: NASA
Kolos s názvem ISS, jehož celkovou velikost můžeme přirovnat k fotbalovému hřišti, lze na noční obloze spatřit jako pohybující se „hvězdu“. ISS bychom si například neměli splést s vysoce letícím letadlem, jelikož jejich poziční světla blikají. ISS naopak „svítí“ a to především díky odrazu slunečních paprsků od jejich solárních panelů.
ISS a SpaceX
Doplnit lze, že tento týden za pomoci rakety Facon 9 dorazila s 2,7 tuny materiálu k ISS nákladní loď Dragon. Danou operaci tedy zajistila soukromá společnost SpaceX vizionáře Elona Muska. Kromě zásob potravin, vědeckých přístrojů Dragon dopravila také prvního robota s umělou inteligencí přizpůsobeného stavu beztíže.
Každopádně nad našimi hlavami se na orbitu pohybuje již nesčetné množství různých družic. Řadu z nich lze často spatřit pouhým okem, nejviditelnější svou jasností však zůstává zmiňovaná ISS. Jasnější je na noční obloze pouze Měsíc, Venuše a občas Jupiter. ISS má za příznivých podmínek právě podobnou tzv. magnitudu jako Jupiter v období jeho největší jasnosti.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalendář jmen 2020 - svátky
- Státní svátky
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Kdo má dnes svátek?
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Státní svátky 2025
- Kalendář jmen Březen 2025 - svátky
- Kalendář jmen Únor 2025 - svátky
- Tip na svátky - pozorujte vesmírnou stanici ISS
- ISS slaví 20 let, pozorovat ji nyní můžete na ranní obloze
- Ruský vesmírný kamion přivezl na ISS tuny zásob
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.