Víkendář: Černobyl nečekaným způsobem ukázal, jak člověk škodí přírodě
Černobylská katastrofa způsobila rakovinu u tisíců lidí a vylidnila obrovské území. To ale není bez života, protože se sem vrátili medvědi, vlci a další zvěř. A jak tvrdí Stuart Thompson na stránkách PBS, jaderná havárie poničila jen ty nejzranitelnější rostliny. Během tří let se pak zotavila vegetace i v těch oblastech, které byly nejvíce zamořeny radioaktivitou, která by zvířata a člověka ihned zabila. Thompson se tak ptá, proč jsou rostliny vlastně tak odolné?
„Velká část buněk je obnovitelná, ale kritickou výjimku představuje DNA. Ta se při vyšších dávkách radiace poškodí a buňka rychle umírá. Nižší dávky mohou způsobovat mutace a například rakovinu,“ píše Thompson. U živočichů přitom existuje velká buněčná specializace a tento mechanismus je tak smrtelný. Rostliny jsou ale v tomto ohledu flexibilnější. Jejich neschopnost pohybu totiž vyžaduje mnohem větší adaptabilitu. Podle toho, jak vypadají konkrétní podmínky v daném místě, musí například zapustit hlubší kořeny nebo mít silnější kmen. Možnost přesunu na jiné přívětivější místo u nich neexistuje.
Rostliny mají proto také větší schopnost nahrazovat mrtvé buňky a tkáně, ať už jsou poškozeny čímkoliv. I u nich může radiace vytvořit rakovinné bujení, ale „zmutované buňky nejsou obecně schopny rozšířit se do jiných částí rostliny a nejsou smrtící“. Rostlina si totiž obvykle umí najít způsob, jak se vypořádat s nefunkční tkání. Thompson dodává, že v Černobylu se navíc zdá, že rostliny používají speciální mechanismus, jak chránit svou DNA. Mění své chemické procesy a to je činí odolnější. V dávné minulosti přitom byla podle PBS přízemní radiace mnohem vyšší než dnes a rostliny mohou z těchto „zkušeností“ nyní čerpat.
Thompson píše, že populace rostlin a živočichů kolem Černobylu je pestřejší než před výbuchem. Radiace tam sice zkracuje délku života některých rostlin a živočichů, ale zároveň je v této oblasti „hojnost zdrojů, zatímco zátěž není fatální“. Podle PBS je dokonce celkově nižší než zátěž představovaná přítomností člověka.
Z Černobylu se tak v podstatě stala největší evropská rezervace a „ekosystém, který prospívá životu“. Černobyl tak svým způsobem ukazuje, jaký vliv má člověk na životní prostředí. Jaderná havárie byla neštěstím, ale pro celý ekosystém byla méně destruktivní než člověk. Tím, že lidé sami sebe vyhnali z této oblasti, pak vytvořili prostor pro návrat přírody, uzavírá Thompson.
Zdroj: PBS, The Conversation
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Víkendář: Černobyl nečekaným způsobem ukázal, jak člověk škodí přírodě
- Lidé lidem. Nejlepší způsob, jak v roce 2021 nakupovat bitcoiny – průvodce od platformy Binance P2P
- Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
- Víkendář: Roosevelt ukázal, jak zaplatit za pandemii
- Jak lidé reagují na nečekané bohatství
- Festival Zelené město ukázal Plzeňanům, jak ochránit přírodu ve městě
- Studium dvojčat ukázalo, jak se člověk změní za rok ve vesmíru
- Tři způsoby, jak může Fialova vláda zlevnit lidem elektřinu
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?