Biden napumpuje do ekonomiky USA další 2,25 bilionů dolarů, celkově přes pět bilionů. Hrozí citelná inflace
Americký prezident Joe Biden překvapuje razancí své fiskálně-expanzivní politiky. Dnes v Pittsburghu představí nový balík rozpočtových opatření, v objemu 2,25 bilionu dolarů. Balík sestává zejména z infrastrukturních výdajů, které podle americké administrativy mají být nerozsáhlejší od doby těch souvisejících s vesmírným programem 60. let a s programem mezistátní dálniční sítě 50. let.
Financovat jej Bidenova administrativa zamýšlí vyššími daněmi, resp. částečným zrušením daňových úlev podnikové sféře v USA, které prosadila přechozí Trumpova administrativa. Biden hodlá zvýšit podnikovou daň z 21 na 28 procent. Plánuje také zvýšit minimální daň ze zahraničních zisků amerických podniků, a to z přibližně třinácti na 21 procent.
V dubnu přitom Bílý dům zamýšlí přijít s dalším zásadním balíkem rozpočtových opatření, a to v rozsahu jednoho bilionu dolarů. Ten by měl být zaměřen na naplňování cílů v sociální oblasti a ve sféře veřejné zdravotní péče.
Současná hlava Spojených států přitom nedávno podepsala balík opatření pro boj s ekonomickými dopady covidové krize v objemu 1,9 bilionu. Celkem tedy Biden prosadil či hodlá v nejbližší době prosadit balíky v souhrnném objemu přesahujícím pět bilionů dolarů, což historicky nemá obdoby. Dost možná může jít o zlomový moment, který spustí výraznější inflaci.
O již schváleném proticovidovém balíku za 1,9 bilionu dolarů exministr financí USA a jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů současnosti Larry Summers v únoru prohlásil, že může vyvolat „inflační tlaky neviděné po generaci, které poznamenají hodnotu dolaru a finanční stabilitu.“ Nyní, po oznámení dalších balíků, se Summersova obava zřejmě ještě umocní. Byť lze argumentovat, že rovněž oznámené zamýšlené zvýšení daní by mělo působit protiinflačně, neboť podniky budou mít méně peněz na své investice a třeba i odkup vlastních akcií, zatímco jejich akcionáři, včetně třeba penzijních fondů, se tedy nedočkají takového růst cen akcií, případně se dokonce budou muset smířit s méně příznivým vývojem dividendové politiky.
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Přiznání k dani z nemovitých věcí 25 5450 (vzor číslo 19)
- Pokyny k vyplnění přiznání k dani z nemovitých věcí 25 5450/1 (vzor číslo 24)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění 25 5460 (vzor číslo 32)
- Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění 25 5556 (vzor číslo 2)
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?