Draslovka koupí od Sasol část výroby kyanidu sodného za 2,23 miliardy korun v Jižní Africe
Draslovka koupí od Sasol část výroby kyanidu sodného za 2,23 miliardy korun v Jižní Africe
12.07.2021 / 13:33 | Aktualizováno: 14.07.2021 / 13:09
Česká firma Draslovka Holding oznámila (dne 12. 7. 2021) převzetí části produkce jihoafrické společnosti Sasol South Africa Limited. Konkrétně se jedná o výrobu kyanidu sodného. Celková hodnota investice činí 2,23 miliardy korun. Jedná se o první investici Draslovky na africkém kontinentu, která je součástí plánů na další mezinárodní expanzi úspěšné české společnosti. Po PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Západním Kapsku v roce 2019, se jedná o další významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.
Draslovka plánuje další investici ve výši zhruba 50 milionů dolarů (asi 1 mld. Kč) do modernizace závodu v JAR, jeho rozšíření a zajištění splnění nejvyšších světové ekologických standardů. Celá transakce by měla být dokončena do konce poloviny roku 2022. V plánu je také rozšíření výroby o produkty, které se v současné době do Jižní Afriky dovážejí z jiných zemí. Akvizice části produkce energetického a petrochemického gigantu Sasol umožní české společnosti jednak lépe zásobovat jihoafrický těžební průmysl a příbuzné sektory, ale v dlouhodobějším horizontu posílí jihoafrický export a zajistí lepší přístup k předním zemědělským materiálům společnosti Draslovka.Vedle investice jiné české firmy PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Atlantis v Západním Kapsku v roce 2019, se tak jedná o druhou významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.
Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Jejími vlastníky jsou čtyři české rodiny. Draslovka má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a chemií HCN a specializuje se na výrobu plně syntetického a vysoce čištěného kapalného HCN, který prochází dalším zpracováním pro použití v různých navazujících produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství. Společnost Draslovka usiluje o to, aby se stala předním světovým hráčem ve výrobě kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 mld Kč). Samotná mateřská společnost Draslovka Holding za poslední čtvrtletí roku 2018 spolu s celým rokem 2019 utržila 42,7 milionu Kč. Více informací o společnosti na stránkách www.draslovka.cz.
Jihoafrický energetický a petrochemický gigant Sasol působící ve více než 30 zemích. Skupina utržila v roce 2020 příjmy ve výši 23 386 mil. ZAR (1,6 mld. USD). Akcie Sasol jsou obchodovatelné na Johannesburské burze cenných papírů (JSE) a na burze v New Yorku. 8,5 % akcií vlastní jihoafrická vláda. Více oinformací o společnosti Sasol na webových stránkách www.sasol.com.
Author: Mgr. Viktor Dolista, ekonomický diplomat, velvyslanectví České republiky v Pretorii, s využitím podkladů tiskové zprávy společnosti Draslovka
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?