Předchozí částka byla 11 tisíc dolarů (265 tisíc Kč), což bylo o 36 procent méně než nyní. Navýšení cen o 36 procent platí i pro povolenky v méně turisticky oblíbených obdobích, od září do listopadu a od prosince do února. V měsících od září do listopadu zaplatí horolezci 7 500 dolarů (181 tisíc Kč) a mezi prosincem a únorem bude stát povolení 3750 dolarů (90 tisíc Kč).
Komerční vrtulníky u Everestu zatím končí, kradou práci a ničí přírodu![]() |
„Ceny poplatků jsme neměnili hodně dlouhou dobu. Museli jsme je aktualizovat,“ uvedl Narajan Prasád Regmi z vládního oddělení cestovního ruchu.
Nová sazba vstoupí v platnost od září a bude platit pro oblíbenou lezeckou sezónu duben až květen podél tradiční cesty vedoucí po jihovýchodním hřebeni, kterou postupovali při historicky prvním zdolání hory v roce 1953 sir Edmund Hillary se Šerpou Tenzingem Norkejem.
Logický krok
Někteří organizátoři horolezeckých expedic se domnívají, že zahraniční horolezce to od výstupu na Mount Everest neodradí. „Tento cenový skok jsme očekávali,“ uvedl Rakušan Lukas Furtenbach z organizace Furtenbach Adventures, která nabízí expedice na Mount Everest. Podle Furtenbacha je to od nepálské vlády „pochopitelný krok“. „Jsem si jistý, že tyto peníze budou použity na ochranu přírody a zlepšení bezpečnosti na Everestu,“ dodal.
Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně![]() |
Příjmy z poplatků za povolení k výstupu na nejvyšší horu světa a další peníze, které tu utratí zahraniční horolezci, jsou klíčovým zdrojem příjmů pro Nepál, kde se kromě Mount Everestu nachází sedm ze 14 nejvyšších hor světa. Vysokohorská turistika také v zemi vytváří potřebná pracovní místa.
Lidé zabývající se horolezectvím často kritizují Nepál za to, že pouští na Mount Everest příliš mnoho horolezců a málo se stará o jejich bezpečnost a čistotu místního prostředí.