Státy EU se shodly na sankcích proti Rusům a Bělorusům. Maďarsko a Slovensko protlačily výjimky
Členské státy Evropské unie se shodly na prodloužení sankcí proti ruským a běloruským občanům a firmám. Nakonec se podařilo najít kompromis, ze seznamu podle bruselských médií zmizela čtyři jména a Maďarsko i Slovensko stáhly svou blokaci. Bez dohody by sankce vypršely v sobotu 15. března, musí se prodlužovat každých šest měsíců. Nyní tedy byly prodlouženy do 15. září.
Na sankčním seznamu zůstali ruští miliardáři Michail Fridman i Ališer Usmanov, což požadovalo i Česko.
Média s odkazem na diplomatické zdroje informují, že po tlaku Budapešti a Bratislavy zmizela ze sankční listiny tři jména: miliardář Vjačeslav Moše Kantor, ruský ministr sportu a šéf ruského olympijského výboru Michail Děgťarjov a Usmanovova sestra Gulbahor Ismailovová.
Státům EU zbývá pár dnů na prodloužení sankcí proti Rusku a Bělorusku. Maďarsko chce vyškrtnout 8 jmen
Číst článek
Čtvrtým vyškrtnutým člověkem je byznysmen Vladimir Raševskij, který unijní sankce proti své osobě úspěšně napadl u soudu EU. Ze seznamu zmizela i jména tří dalších lidí, kteří již zemřeli. Dalších pět lidí včetně Fridmana a Usmanova, jejichž vyjmutí ze sankcí požadovala Budapešť, na listině zůstalo.
Na unijním sankčním seznamu je nyní více než 2400 lidí a subjektů se zmrazeným majetkem a zákazem cestování. Důvodem pro uvalení sankcí byl podle EU jejich podíl na narušování územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny. Sankce musí schválit jednomyslně všechny členské státy Evropské unie.
Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán je v Unii považován za spojence ruského vůdce Vladimira Putina, se k protiruským postihům staví odmítavě dlouhodobě. Podle diplomatů citovaných médii je však v posledních týdnech ve svých postojích ráznější díky přístupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se k Putinovi staví vstřícněji než k ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému.
Budapešť v lednu blokovala i prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku, tedy nejrůznějších omezení dovozu a vývozu, která se rovněž musí prodlužovat každých šest měsíců. Tyto sankce by bez dohody vypršely 31. ledna a hrozilo tak, že by přestala platit veškerá sektorová omezení obsažená ve schválených sankčních balíčcích.
Zároveň by to znamenalo uvolnění zmrazených ruských aktiv držených v Belgii. Nakonec Budapešť ustoupila, když od Evropské komise získala ujištění týkající se „budoucí energetické bezpečnosti Maďarska“. Členské státy se tak na prodloužení těchto sankcí shodly 27. ledna.