České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

4 minuty
Události: Americká cla a česká ekonomika
Zdroj: ČT24

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček říká, že pro některé české firmy by chybějící odbyt na americkém trhu znamenal nutnost omezit výrobu. A nedostatečný odbyt by byl způsoben právě cly, protože výrobek z Evropy by byl tak drahý, že by ho nikdo nekupoval.

Hotové vozy Česko do USA téměř nevyváží. Cla tak zasáhnou spíše výrobce autodílů. Pro Motor Jikov jsou automobilky významným klientem. Například do Volkswagenu dodává tažná zařízení. Vyšší cla na autoprůmysl by se ho tak dotkla.

Koho by zasáhlo padající domino

Generální ředitel jihočeské firmy Miroslav Dvořák upozorňuje, že dopad cel by nejdříve pocítila automobilka, která by pak následně chtěla po Jikovu slevy. „Je otázka v jaké míře by to bylo, ale když by to byla míra deseti procent, tak je to pro nás zničující,“ dodal.

Menší zisk společnosti by následně mohl omezit růst mezd zaměstnanců a ovlivnit její další rozvoj. „Ta hodně důležitá věc je, že nemáme prostředky na to, abychom investovali,“ dodal Dvořák.

Evropská unie avizovala, že na cla odpoví. Reakcí by mohlo být například uvalení poplatků na online platební firmu PayPal. „Jsou to odvetná opatření, která se dají očekávat, o kterých se bude jednat, ale pro byznys je něco takového nešťastné. My bychom byli rádi, aby Evropská unie zasedla k jednacímu stolu s americkou stranou,“ zhodnotil to Zajíček.

Už dříve Donald Trump zavedl například clo na dovoz oceli a hliníku, také ve výši 25 procent. I to může české firmy ovlivnit hlavně zprostředkovaně. Výrobce hliníkových produktů – například obalů a dílů do aut jako jsou chladiče – AL INVEST nepředpokládá, že by na něj zavedení celních tarifů mělo přímý negativní dopad.

Ředitel a předseda představenstva David Bečvář upozorňuje, že k tomu, aby české podniky zůstaly konkurenceschopné, musí investovat. Jeho firma zprovoznila novou válcovací stolici za 800 milionů, a v příštích letech dá na investice pět miliard. Ředitel divize Aluminium Vladimír Kovář věří, že právě válcovací stolice dává firmě vyšší konkurenceschopnost vůči evropským nebo i asijským konkurentům.

Churavějící německá ekonomika dostane novou dávku

Podniky, které ČT oslovila, očekávají, zda a případně jaká další opatření americká administrativa zavede. Eskalace obchodních válek může podle guvernéra centrální banky v českém prostředí vést taky k rychlejšímu zdražování. „Riziko výrazně slabšího výkonu německé ekonomiky je částečně tlumeno připravovaným fiskálním stimulem nové německé vlády,“ odhadl guvernér ČNB Aleš Michl.

Připravovaná nová berlínská vláda avizovala obří investice do německého hospodářství. V následujících letech má jít o stovky miliard eur. Profitovat z toho může několik odvětví, podle analytiků nejvíc třeba stavebnictví nebo zbrojní průmysl. Velká část investic totiž půjde do obrany.

„Velká příležitost to bude i pro české zbrojní firmy, kterých máme hodně a které jsou kvalitní a které navíc kromě našich tradičních subdodávek, které exportujeme do Německa, jsou finálními výrobci s vysokou marží. To znamená bude to důležité nejen pro ně, ale i pro českou ekonomiku jako celek,“ soudí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Ekonomové však upozorňují, že pozitivní efekt nenastane hned, v hospodářství se projeví až v následujících letech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 11 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 13 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 15 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 15 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...